Rubella IGM Testi

Rubella IgM Testi Hakkında Kısaca Bilgi!

Rubella IgM testi, kızamıkçık hastalığına karşı antikor geliştirilip geliştirilmediğini görmek için yapılan testlerden biridir. Bu test genellikle hamilelik sırasında yapılsa da hamilelikten önceki üreme döneminde de yapılır.

Bu test kişide hali hazırda kızamıkçık olup olmadığını öğrenmek için yapılır. Kızamıkçık olarak da bilinen rubella, bulaşıcı bir hastalıktır. Hamilelik sırasında bu hastalıktan muzdarip olmak, çocukların doğumda sakat kalmasına neden olabilir.

Rubella lgM Testi Nedir?

Bu nedenle Rubella IgM testi en önemli testlerden biridir. Hamilelik sırasında birçok uzman bu testi zorunlu olarak görmektedir, bu nedenle hamile veya hamile adaylar bu testi yaptırmalıdır. Rubella IgM testi genellikle Rubella IgG testi ile karıştırılır.

Kızamıkçık IgG testi anne adayının daha önce bu hastalığı geçirip geçirmediğini ve hastalığa karşı antikor geliştirip geliştirmediğini kontrol etmek için, kızamıkçık IgM testi ise anne adayının kızamıkçık olup olmadığını anlamak için kullanılır.

Rubella IgM Testi Nasıl Yapılır?

Rubella IgM testi anne ve bebek sağlığı için en önemli testlerden biridir ve kan testlerinden biridir. Hamileler ve hamileler, doktorun talebi üzerine bu muayene için bir sağlık kuruluşuna gitmelidir.

Test için kan alma alanına yönlendirilen anne adayından kan alınır. Kan test tüpüne doldurulur. IgM değeri laboratuvar ortamında toplanan kandan kontrol edilir. Hamile kadın kanının kullanıldığı Rubella IgM testi çok kısa sürede sonuç alınabilen bir testtir.

Test sonucunda değeri kontrol edin. Pozitif ve negatif değerler farklı şeyler ifade eder. Bu test Rubella kapma riski veya şüphesi içindir ve hamilelik sırasında önemlidir. Pozitif bir test genellikle annenin hastalığı olduğu anlamına gelir.

Bu ilk paniğe neden olan sonuç, tıbbın gelişmesiyle birlikte yapılmaya başlanmıştır. Annede Rubella varsa hem anne hem de doğmamış bebek izlenir. Negatif bir test, annenin hastalığı olmadığını gösterir.

İlginizi Çekebilir  LH Testi

Rubella IgM Testi Ne Zaman Yapılır?

Rubella bulaşıcı hastalıklardan biridir. Bu hastalık halk arasında kızamıkçık olarak da adlandırılır. Kızamık ile karşılaştırılsa da aslında iki farklı hastalıktır. Bu hastalığa virüs denir ve genellikle çocukluk döneminde bulaşır ve aşılanır.

Çocukluk döneminde hastalığa yakalanmayan veya aşı yaptırmayan kişiler, hamilelik sırasında hastalığa yakalanabilirler. Anne ve çocuğun sağlığı için son derece önemli olan bu test doğru zamanda yapılırsa anne ve çocuğa zarar vermeden tedavi yapılabilir. Hamile olan veya hamile kalmak isteyen herkes bu testi yaptırmalıdır.

Rubella IgM testi, bir Rubella hastalığından şüphelenildikten veya semptomları anladıktan sonra yapılır. Genellikle bu test hamilelikten önce ve hamilelik sırasında yapılır. Annede bir veya daha fazla Rubella belirtisi bulunursa, uzman annenin Rubella IgM için test edilmesini ister.

Test pozitif çıktığında anne ve bebeğe anında müdahale edilerek hastalığın gebelik sırasında zarar görmemesi için çeşitli tedaviler kullanılır. Bu test hamileliğin her ayında yapılsa da genellikle riskli aylardan biri olan üçüncü ayda yapılır.

Rubella Igm Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Rubella virüsü, özellikle hamilelik döneminde ortaya çıktığında insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen, bebeklere ciddi zararlar veren bir hastalıktır. Hamilelik sırasında bu hastalığa yakalanma riski yüksektir.

Bu nedenle hafif semptomları olan anne adaylarına rubella IgM testi yapılır. Testin nasıl ve ne zaman tamamlanacağı önemlidir. Yanlış şekilde veya yanlış zamanda çalıştırılması hastanın testinde hatalara yol açabilir. Kan testinde genellikle hastadan testi aç karnına yapması istenir. Bu hamilelik sırasında etkilidir. Bu nedenle Rubella IgM testi aç karnına yapılması gereken bir testtir.

Ortalama olarak, kan bağışı yapmadan önce 8-12 saat içinde bir şeyi güncellemesi gerekiyor. Hamilelik sırasında yemek yemeniz gerekiyorsa. Gece yatmadan önce yemek yiyip ertesi gün öğlen kan bağışı yaparak kontrol edilebilir. Bu nedenle oruç döneminin çoğu uykuda geçtiği için hamilelikte herhangi bir zorluk yaşanmaz.

İlginizi Çekebilir  Gıda Alerji Check Up Paketi

Rubella IgM Testi Değeri Kaç Olmalıdır?

Rubella belirtileri yaygın olmakla birlikte, şiddetli ve hafif formlarda bireyler arasında yayılabilir. Nedeni ise kişinin bağışıklık sistemidir. Birçok insan güçlü bir bağışıklık sistemi nedeniyle bu hastalıktan hafifçe muzdarip olsa da, birçok kişi zayıf bağlanma sistemi nedeniyle kızamıkçıktan muzdariptir.

Bu nedenle rubella IgM testi değeri bu sebeplerden dolayı değişiklik gösterebilir. Yaş, bağışıklık sistemi ve genetik yapı, Rubella hastalığı tespiti için farklı değerlere yol açar. Rubella IgM testi asla diğer rubella IgM testi değerleriyle karşılaştırılmamalıdır.

Çünkü herkesin yapısı ve vücudu farklıdır. Sabit Rubella IgM testi değeri yoktur. Çünkü yaş ve bağışıklık sistemi gibi faktörler değerlerin farklı olmasına neden olacaktır. Testten önce, test edilecek kişinin yaşı gibi değeri etkileyen bilgiler kaydedilir. Bu değerlerin doğru bir şekilde değerlendirilmesi sadece konusunda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Rubella IgM Testi Fiyatları 2024

Rubella IgM testi benim ülkem başta olmak üzere birçok ülkede sıklıkla uygulanan testlerden biridir ve fiyatı sağlık kuruluşunun kamu veya özel olmasına göre değişiklik gösterebilmektedir. İster özel ister kamu sağlık kuruluşu olsun, rubella IgM testi çok ekonomiktir.

Çocuk doğurma çağındaki yetişkin bireylerin büyük çoğunluğu, ya çocukluklarında kızamıkçık ile enfekte oldukları için ya da aşı oldukları için kızamıkçığa karşı bağışıktır.

Bu kişinin kızamıkçık bağışıklığı olup olmadığını kan serolojik incelemesi ile bilmek kolaydır. Bu durumda yapılan kızamıkçık lgM pozitif ise bireyin kızamıkçık hastalığına karşı bağışık olduğunu gösterir. Rubella ıgm testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.