Sedimantasyon Testi

Sedimantasyon Testi Önemi!

Sedimantasyon testi, insan vücudunda ne kadar iltihap olduğunu belirlemek için kullanılır. Bir hastalığın nasıl kana karışıp insan vücuduna zarar verdiğinin en önemli teşhisi kan testidir. Bu test sayesinde kandaki iltihaplanma sıklığı tespit edilebilir ve erken tedavi ve teşhis için yardımcı olur. Testten sonra Sedimantasyon oranı yüksekse, iltihaplanmaya virüsün neden olduğunu gösterir.

Sedimantasyon Testi Nedir?

Bu çok önemli bir testtir ve kanser ve bağışıklık sistemi hakkında da bilgi verebilir. Sedimantasyon testi ile bu hormonun değeri, kan değeri kontrol edilerek belirlenir. Test tüpündeki kırmızı kan hücreleri test tüpünün dibine düştüğünde sedimantasyon değeri belirlenir.

Kandaki inflamasyonun artması sedimantasyon değerinde artışa neden olur. Yani tüpte çökelme hızı ne kadar yüksekse kandaki iltihaplanma düzeyi ve bireyin hastalık düzeyi de o kadar yüksek olur.

Bu nedenle, düşük bir sedimantasyon hızı, düşük düzeyde bireysel hastalık anlamına gelir. Vücutta iltihaplanma şeklinde gelişen hastalıklar, kandaki kırmızı kan hücrelerinin ağırlaşmasına ve çökmesine neden olabilir. Kandaki anormal proteinler nedeniyle kırmızı kan hücrelerinin yüksek oranda ağırlaşması ve dibe çökmesi, yüksek bir çökelme hızı sağlar.

Sedimantasyon Testi Nasıl Yapılır?

Sedimantasyon testi kan iltihabı sorunları için çok önemlidir ve tespit edilmesine yardımcı olur. Basit bir kan testi ile yapılır. Kişiden alınan kan örneği laboratuvara gönderilerek oda sıcaklığında 1 saat saklanır. Bu şekilde kırmızı kan hücresi sedimantasyonunun derinliği analiz edilebilir. Sadece kandaki iltihaplanma için değil, birçok hastalığın teşhisinde de faydalıdır.

Aç veya tok olsanız da, tamamlamak için sadece bir kan örneği alın. Kan örneği, insan hastalıklarını teşhis etmek için bir uzman tarafından değerlendirilebileceği steril bir şekilde laboratuvara gönderilir. Erken teşhis ve erken tedavi için çok önemli bir tespit grubudur.

İlginizi Çekebilir  Protrombin Zamanı Testi

Sedimantasyon Testi Ne Zaman Yapılır?

Sedimantayon testi, bir uzmanın talebi üzerine yapılan testlerden biridir. Bu, insanların eklem iltihabı ve bağırsak problemlerinin nedenini tespit etmek için semptomları olduğunda gerekli olan bir testtir. Test, omuz, boyun ve kas ağrısı, ishal ve kusma, sabahları kalıcı eklem ağrısı ve anormal kilo kaybı durumlarında çok faydalıdır.

Ek testler gerekebileceğinden, uzman ne zaman yapılabileceği konusunda ayrıntılı bilgi verecektir. Testler genellikle kanseri teşhis etmek için kullanılır, ancak birçok hastalığın teşhisine de yardımcı olabilirler.

Sedimantasyon Testi Aç Karnına Mı Yapılır

Genellikle testin zamanlaması uzman tarafından belirlenir. Sedimantasyon testi günün herhangi bir saatinde, aç veya tok olsanız da yapılabilir. Ancak bu test tek başına yeterli olmayabilir. Bazı ek testler gerektirdiği için sabah aç karnına yapılırsa daha doğru sonuçlar verecektir. Bunun öncesinde ve sonrasında doktordan hazırlık aşamaları hakkında bilgi alınmalıdır.

Sedimantasyon Testi Değeri Kaç Olmalıdır?

Sedimantasyon, kanda görülen iltihaplanma değeridir. Başta kanser olmak üzere birçok hastalığın anlaşılmasında kullanılabilecek bir değerdir. Sedimantasyon testi esnasında verilen değerler birçok faktöre bağlı olarak değişmekle birlikte kadınlarda 8, erkeklerde 5’tir.

Bu referanslar yukarıda veya aşağıda ise, yükseklik ve alçaktan bahsedilecektir. Bu oran yaşlılarda daha yüksek olsa da referans aralığı genellikle 0-30 arasındadır. Yaş ve cinsiyet açısından farklı değerler gösteren tortu mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmelidir.

Sedimantasyon Testi Yüksekliği Nedir?

Yüksek sedimantasyon hızı, insan kanında başta iltihaplanma olmak üzere farklı hastalıkların olduğunu gösterir. Sedimantasyon testi yapıldıktan sonra değerlerde yükseklik varsa, bu değerlerin neden yükseldiğinin nedeni araştırılmalı, kişinin yaşı ve cinsiyetine göre değerlendirme yapılmalıdır.

Buna güvenmek yeterli değildir, vücudun inflamasyona tepkisi ve semptomları da izlenmelidir. Sedef hastalığı, Akdeniz ateşi, çölyak hastalığı, sinüzit ve astım gibi hastalıkları olan kişilerde de bu değerler yüksektir.

İlginizi Çekebilir  Bun Testi

Bu nedenlerden dolayı test sonrası görülen değerde yükseklik nedeni ile birlikte araştırılmalı ve bir uzman tarafından bu şekilde değerlendirilmelidir. Sedimantasyon testinden sonra sedimantasyon değeri yukarı doğru bir eğilim gösteriyorsa ve herhangi bir inflamasyon gözlenmiyorsa daha kapsamlı başka testlere ihtiyaç vardır.

Tanı radyografik muayeneler, tetkikler ve diğer tetkikler sonrasında konulabilir. Bazı hastalıklar dışında, bazı ilaçlar, yaşlılık, hamilelik vb. gibi etkenler de neden olabilmektedir.

Sedimantasyon Testi Düşüklüğü Nedir?

Sedimantasyon miktarı az olan kişilerde genellikle hastalıkta bir azalma görebilirsiniz ve iltihaplanma seviyesi düşmeye başlar. Sedimantasyon testi sonrası değerleri düşük olan kişilerde bazı belirtiler görülecektir. Bu semptomlar arasında en sık görülen faktörler iştahsızlık, yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi ve halsizliktir.

Depresyon farklı nedenlerle ortaya çıksa ve genellikle tedavi edilmesi gerekmese de, onu istenilen düzeye getirmenin bazı yöntemleri vardır. Depresyonu tedavi ederken öncelikle düzenli yemek yemeli ve stressiz bir yaşam sürmelisiniz.

Alkol ve sigara düşük Sedimantasyona neden olduğu için bu zararlı etkenlerden kaçınılmalıdır. Alkol ve sigara kullanımı hastalıkların tedavisini olumsuz etkileyebileceğinden uzak durulması gereken zararlılardır.

Sedimantasyon Testi Fiyatları 2024

Kan testi, hastalıkların teşhisinde önemli bir yer tutar. Sedimantasyon testi de bu kan testlerinden biridir. Maliyeti belirlemek için ek testlere gerek olup olmadığıdır. Bu nedenle öncelikle muayenenin yapıldığı yerden detaylı bilgi alınmalıdır. Kişinin sigortalı olup olmadığına bakılmaksızın, muayeneyi yapan sağlık kuruluşu gibi faktörler arasında Sedimantasyon, muayene için belirleyici kriterlerden biridir.

Bu sağlık kontrolü son derece önemlidir ve insan kanındaki iltihabın test yoluyla farklı hastalıklara yol açmasını önlemek için yapılmalıdır ve göz ardı edilemez.

Bu test sayesinde erken teşhis ve tedavi kişinin hayatını kurtarabilir. Sedimantasyon testi, hastalık hakkında detaylı bilgi almak için yapılan başlıca kan testlerinden biridir. Sedimantasyon testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  İGE Total Testi