SGOT (AST) Testi

SGOT (AST) Testi

Sgot Testi; Vücudun en büyük ve önemli organlarından biri karaciğerdir. Bu organ üzerinden birçok farklı türlerden enzimler salgılanır. Bu enzimlerden biri de aspartat aminotransferazdır. Bu enzimin en temel göreviyse, kan dolaşımında bir miktar katkıda bulunmasıdır.

AST testi üzerinden söz konusu enzim oranı hijyenik bir laboratuvar ortamı üzerinden ölçülür. Bu testi üzerinden karaciğer organında meydana gelen birçok sağlık sorunlarına yönelik erkenden tanı ve takip yapılır.

Dolaysıyla sgot ast testi karaciğer sağlığının korunması açısından son derece önemli tıbbi bir testi türüdür. Bu testi türü kaliteli klinik merkezi üzerinden uzman doktor tarafından uygulanır. Bu kapsamda yan etkileri söz konusu değildir. Ancak testi öncesinde bazı hazırlıkların yapılması sağlıklı testi sonucu alınması açısından önemlidir. Ayrıca sgot ast testi bugün daha düşük fiyatlardan uygulanıyor.

SGOT Testi Nedir?

Merak edilen sgot ast testi sadece karaciğer organındaki söz konusu enzim düzeyinin ölçülmesinde kullanılır. Karaciğer hastalıkları bugün her yaş aralığında sıklıkla meydana geliyor. Bu doğrultuda ise testi daha önemli bir konuma ulaşıyor.

Çünkü karaciğer hastalıklarının farklı testler üzerinden tespit edilmesi mümkün değildir. Bu testi garanti kapsamında uygulandığından hastalar güvenle yaptırıyor. Bunun haricinde testi kan testi olduğundan ilk olarak hastanın kolundan minimum düzeyde kan numunesi elde edilir.

SGOT Testi Nasıl Yapılır?

Testin uygulanışı klinik merkezleri arasında değişkenlik gösterebilir. İlgili laboratuvar şartları ve doktorun deneyimli olması sgot ast testi daha hızlı bir şekilde uygulanmasını sağlar. Testi öncesinde hastadan bir miktar kan numunesi alınır.

Elde edilen kan numunesi doğrudan laboratuvar ortamından inceleriniz. Akabinde testi uygulama süreci aynı günde gerçekleştirilir. Bu kapsamda hem kan numunesi ve hem de testi uygulaması aynı günde gerçekleştirilir. Bu kapsamda tedavi sürecine de aynı gün içerisinde geçilebilir.

İlginizi Çekebilir  FSH Testi

SGOT Testi Ne Zaman Yapılır?

Testin uygulanışı için herhangi bir zamana gerek yoktur. Karaciğer hastalıkları belirtileri görüldüğü andan itibaren sgot testi uygulanır. Klinik merkezi hafta içi 5 gün boyunca testi uygular. Bu süreç doğrultusunda testinizi yaptırabilirsiniz. Kanın içerisinde yer alan söz konusu enzimde yükselme meydana gelmesi beraberinde karaciğer, böbrek, kalp, beyin gibi birçok organlarda da işlev sorunları oluşmasına sebep olur.

Hastanın gün içerisinde genel halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, uykusuzluk ve beslenme bozukluğu yaşaması testin uygulanması açısından yeterlidir. Ayrıca idrar renk tonunda da farklılık meydana gelmesi testin yaptırılmasına sebeptir.

AST Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

AST yüksekliği ciddi karaciğer hastalığına işaret edebilir. AST testi normal değerleri kadınlarda ve erkeklerde farklıdır. Buna göre bu değerler kadınlarda 15 ila 42 IU/L iken erkeklerde 15 ila 20 IU/L oranında yer alır. Gerçekleştirilen testi neticesinde AST yüksek çıkması karaciğer, kalp, böbrek gibi birçok farklı vücut organlarında tahribat meydana geldiğini gösterebilir.

AST Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

AST yüksekliğine nazaran AST düşüklüğü daha düşük risk içerir. Bu durumda hastaların panik yapması gerekmiyor. Ancak sgot testi şeffaf bir şekilde yapılması sonucun net bir şekilde çıkması açısından önemlidir.

Vücudun kan dolaşımı açısından da önemli bir yere sahip olan karaciğer toksinlerin sağlıklı bir şekilde vücuttan dışarı atılmasında katkı sunar. Karaciğerin görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirip getirmediğini anlayabilmek açısından testi uygulanması şarttır.

AST Normal Değeri Nedir?

AST normal değeri yukarıda da belirtildiği gibi kadınlarda 15 ila 42 IU/L ve erkeklerde ise 15 ila 20 IU/L aralığında yer alır. Bu değerlerin yüksek çıkması riskli hastalıklara işaret edebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken sgot testi tam donanımlı ortamda uygulanmasıdır.

İlginizi Çekebilir  Hepatit C

Bu doğrultuda AST normal değeri gözlemlenebilir. AST normal değeri ayrıca her hastada farklı olabilir. Bu durumun pek çok sebepleri vardır. Hastanın yaş faktörü, genetik yapısı, daha önceki dönemlerde herhangi karaciğer hastalığı geçirmiş olması en önemli etkenlerdir.

AST normal değeri testi üzerinden de saptanabilir. Ancak şeffaf testi sonucu alınmasına dikkat edilmelidir. Sonucun yüksek değerden çıkması durumunda testin yeniden yaptırılması faydalıdır. Birçok klinik merkezlerinde testi genellikle tek seferde uygulanır. Ancak profesyonel doktor kliniğinde gereken durumda yeniden testi uygulanabilir. Hekimlerimiz bu konuda sizlere kapsamlı bir şekilde bilgi verecektir.

SGOT (AST) Testi Hangi Hastalıkların Tanısı İçin Yapılır?

Testi daha çok karaciğer hastalıklarının tanısı için uygulanır. Karaciğer organı pek çok işlevlerde görev üstlenir. Kanın sağlıklı bir şekilde dolaşmasını, olumsuz toksinlerin vücuttan hızlı ve sağlıklı bir şekilde atılması, kan şeker düzeyinin normal seviyede kalması gibi birçok sorumlulukları söz konusudur.

81 ilden ihtiyaç duyulan sgot testi pek çok karaciğer hastalıklarının genel takibinde de uygulanır. Karaciğerde su toplanması, karaciğer büyümesi, karaciğer kan dolaşım bozuklukları gibi hastalıklarda testi uygulanabilir.

SGOT (AST) Testi Fiyatları 2024

2024 yılında en çok merak edilen konular arasında SGOT(AST) testleri fiyatı ne olduğudur. Bu kan testinin fiyatı her yıl doğrudan Sağlık Bakanlığı tarafından düzenli bir şekilde güncellenir. Testin fiyatı 2024 yılından önce daha yüksek bir şekilde sunuluyordu.

Fakat yoğun hastalar sebebiyle testi fiyatlarında her yıl kademeli bir şekilde indirim yapıldı. Buna göre 2024 yılında profesyonel doktor klinik merkezinden testinizi düşük ve ek ücretler ödemeden yaptırabilirsiniz.

Doktor sitesinden 7/24 erkenden testi randevusu alabilirsiniz. Ayrıca ödemenizi ister nakit ister tüm banka kredi kartlarınız üzerinden yapabilirsiniz. Karaciğer hastalıkları ciddi hastalıklara zemin hazırlayabilir. Bu hastalıklar global çapta görülüyor.

İlginizi Çekebilir  Gıda İntolerans Testi

Bu sebeple yaş ve cinsiyet fark etmeksizin birçok bireylerde karaciğer hastalıkları belirtileri görülüyor. Hastalıklar iş ve sosyal hayatı da negatif yönde etkiler. Bu bakımdan mutlaka henüz ilk belirtilerde ilk olarak testi yaptırılmalıdır.

Akabinde tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Klinik merkezimizden testi yıllık olarak düzenli bir şekilde en az 1 kez yaptırılması tavsiye edilir. Sgot testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.