Skolyoz Grafisi

Skolyoz Grafisi Nedir?

Skolyoz grafisi, omurgada oluşan hasarın tespit edilebilmesi için hastalara uygulanır. Omurgada görülen rahatsızlığın erken dönemde fark edilmesi bazen mümkün olmayabilir.

Bu yüzden yavaş bir şekilde ortaya çıkar ve sinsice ilerleyen bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği sürece ciddi rahatsızlıkları beraberinde getirir ve hastaya hasar verir. Skolyoz rahatsızlığı bel kemiğinin sağa veya sola sapması sonucu ortaya çıkar.

Kız çocuklarında görülme olasılığı erkeklere göre oldukça yüksektir. Bunun sebebi ise genetik yatkınlıktan kaynaklı olarak bilinir. Bel kemiğinin hasar görmesi, çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak görünebilir. Ortaya çıkması durumunda ciddi sorunlar oluşturmayabilir.

Fakat ilerledikçe ve sonraki evrelere geldikçe şikâyetler artış gösterir. Hastanın sosyal yaşantısını ve sağlık durumunu olumsuz yönde etkileyerek sarsmaya sebep olur. Bu sebepten dolayı doktorun skolyoz şüphesinde skolyoz grafisi çekilerek, doğru teşhisin konulmasında yardımcı olur.

Skolyoz Filmi Nasıl Çekilir?

Bel kemiğinde görülen sapmaların sonucunda skolyoz rahatsızlığı açığa çıkar. Bu durumun gözle görünebilir olması bazen mümkün olmayabilir. Fakat skolyoz grafisi ile birlikte gerçekleştirilen görüntüleme tekniklerinden anlaşılması mümkündür. Dijital ortamda gerçekleşen bu işlemin risk taşıması durumunda doktor tarafından zaman kaybetmeden teşhis konulmuş olur.

Çekim işlemleri için önceden herhangi bir hazırlığın yapılmasına gerek yoktur. İşlem süresi yaklaşık olarak 15-20 dakika arasında değişkenlik gösterebilir. Hasta çekim odasına alınır ve ayakta farklı pozisyonlarda çekim işlemleri sağlanır. Galenlab hastalara bu konuda en kaliteli hizmeti sunar.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Bel kemiğinin sağa veya sola sapmasıyla birlikte çeşitli hastalıkların ve şikâyetlerin görünmesine sebebiyet verir. Fakat burada hastanın skolyoz rahatsızlığı olduğu kanaatine varmak mümkün değildir. Sadece belirtiler sonucunda şüpheli durumla karşı karşıya kalınabilir.

Bu belirtilerde; bel ve sırt ağrıları sıklıkla görülür. Yorgunluk, nefes almada güçlük çekme, iki omuz arasındaki asimetrik sorunlar, kalça ile omuz arasındaki asimetrikler, omur ile kalçanın estetik durmaması, omurganın net bir şekilde görünmemesinden dolayı genelde öne doğru eğilmiş halde görülür.

İlginizi Çekebilir  Omuz MR

Belirtiler sonucunda zaman kaybetmeden sağlık kuruluşlarından yardım alınması önerilir. Aksi durumlarda ciddi rahatsızlıkların beraberinde geleceğine ve kamburluğun oluşacağına işaret eder. Bu kamburluk durumunu ise Notre Dame’ın kamburluk hastalığı olarak da biliniyor. Uzman hekim şüphesi üzerine skolyoz grafisi çekilerek teşhis konulur.

Skolyoz Grafisi Kimlere İstenir?

Omurga bölgesinde disklerin patlaması veya sağa sola sapması durumunda sıkıntılar açığa çıkar. Bu sıkıntılar sadece fiziksel olarak değil. Aynı zamanda sosyal hayatın olumsuz etkilenmesine de sebep olur. Hastada

Hastanın kendinde fark ettiği sorunların çözüme kavuşturulması ve hastanın sağlığına geri döndürülebilmesi için büyük önem arz eden durumdur. İstenilen skolyoz grafisi genelde duruş bozukluğu olan, kalça ve omuzdaki asimetrik durumları, sırt ve bel ağrısı çeken hastaların hastaneye başvurması durumunda şikâyet üzerine çekim yapılır. Rahatsızlığın önüne geçilerek, hasta normal yaşantısına geri dönebilecek hale gelir.

Skolyoz Grafisinin Çekimi Ne Kadar Sürer?

Skolyoz rahatsızlığını erken dönemde fark etmek hem hastanın sağlığının korunması hem de doğru zamanda müdahale edebilmesi için büyük önem taşır. Yapılacak olan skolyoz grafisi diğer görüntüleme tekniğine göre biraz daha farklı gerçekleştirilir. Fakat kişiye zarar verme, yan etki gösterme, hasar bırakma gibi bir durum yoktur.

Tam aksine hastaya zarar vermeden, ağrısız bir şekilde yapılarak, tamamlanmış olur. Çekim süresi hakkında kesin bilgi vermek mümkün değildir. Fakat işlem süresini 15-20 dakika ile sınırlandırma durumu vardır.

Galenlab laboratuvar hizmetleri sayesinde bu görüntüleme tekniği kısa süre içinde tamamlanmış olur. Devlet hastanelerinde görülen yoğunluktan dolayı hızlı sonuç almak mümkün değildir. Bunun için özel hastaneden ya da tanı merkezlerinden randevu oluşturma sonucunda çekim işlemleri tamamlanabilir.

Skolyoz Grafisi Çeken Yerler

Görüntüleme teknikleri artık her sağlık kuruluşunda yapılabiliyor. Gelişen teknoloji ve gelişen tıp ile birlikte galenlab ile görüntüleme konusunda hızlı sonuç alınabilir. Bazı görüntüleme teknikleri her hastanede yapılamayabilir. Bunun için özel hastanelerde veya tanı merkezlerinde bu imkânlardan faydalanma durumu vardır.

İlginizi Çekebilir  MR Spektroskopi

Uzman hekimin şüphesi üzerine eğer hastanede skolyoz filmi çekimi yapılmıyorsa iyi bir araştırma yaparak detaylı bilgiye sahip olunur. Galenlab laboratuvar hizmetinin vermiş olduğu bu imkânlardan faydalanma mümkündür. Bu sebepten dolayı daha hızlı sonuç almak ve işlem yapmak için iletişim bilgilerinden irtibata geçilmesi gerekir. Bu sayede çekim için, güncel fiyat bilgisi hakkında daha fazla bilgiye sahip olunur.

Kamu ve özel hastaneler, tanı merkezlerinde kullanılan cihazların ve imkânlarından faydalanarak hızlı bir şekilde çekim tamamlanır. Rapor edilen çekimlerin, ilgili doktora götürülmesi ve bu aşamada tanı, tedavinin konulması gerekir. Aksi durumlarda ihmal edilen ve ertelenen bu problemlerin daha sonra önüne geçmek oldukça zorlu süreçlerden ibarettir.

Skolyoz Grafisi Fiyatları 2024

Bir işlemi gerçekleştirmek isterken ilk olarak fiyat bilgisi göz önünde bulundurularak, karar verilir. Aynı şekilde sağlığı tehdit eden durumlarla karşı karşıya kalınması durumunda mutlaka zaman kaybetmeden doktorun talimatlarını yerine getirmek gerekiyor. Yapılan görüşme sonucunda doğru ve sağlıklı kararın verilmesinde yardımcı olur.

Galenlab laboratuvar hizmetlerinin sağladığı imkânlardan faydalanabilmesi ve hızlı sonuç alınması için iletişime geçilmesi gerekir. İletişim bilgilerinden irtibata geçerek güncel fiyat alınır ve bu esnada randevu oluşturulabilir.

Skolyoz grafisi fiyat bilgisi alınması adına işlemin yapılacağı merkez ile görüşme yapılması gerekir. Skolyoz grafisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsinizç