Skrotal Ultrasonografi

Skrotal Ultrasonografi Nedir?

Skrotal ultrasonografi, yumurtaların değerlendirilmesi için erkeklerde kullanılan yöntemdir. Bu yöntem ile skrotum içi sıvıyı değerlendirmek mümkün oluyor.

Hastalıklara tanı koymak ve sperm hareketlerini gözlemlemek için bu yöntem kullanılır. Radyolojik görüntüleme yöntemlerinden biri olarak skrotal ultrasonografi çok fazla tercih edilir.

Skrotum veya skrotal ultrason, ultrasonik bir görüntüleme testidir. Skrotum, bir erkeğin testislerini tutan deri kaplı bir kas kesesidir. Skrotal ultrason, sperm üretimini veya kalitesini etkileyebilecek iç sorunlara bakar.

Erkek kısırlığı sorunlarının bazı olası kaynakları, doğru ayarlamalar veya tedavilerle düzeltilmesi mümkün olan genellikle oldukça kolay olan ilaçlar veya stresle ilgili küçük sorunlardır.

Yine de gebe kalamamanın bazı olası nedenlerini tespit etmek veya belirlemek daha zor olabilir. İlk değerlendirmeler tipik olarak bir fizik muayene ve semen analizini içerir.

Bununla birlikte, sonuçlar yetersizse veya başka faktörler olabilirse, testisleri tutan kese içindeki olası yapısal sorunları araştırmak için bir skrotal ultrasonografi yapılabilir.

Skrotal Ultrasonografi Neden Çekilir?

Ultrason yönteminin kullanılması için birçok neden vardır. En temel nedenlerden biri ise skrotum bölgesinde yer alan yumurtaların değerlendirilmesidir. Testislerinde şişme, ağrı gibi sorunlar yaşayan kişilerin skrotal ultrasonografi yönteminden yararlanması mümkündür.

Kasık fıtığı şüphesi varsa, gizli testis durumunda, testislerin skrotum torbasına yerleşmemesi durumunda Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında yapılıyor.

Skrotal ultrason tipik olarak aşağıdakiler için kullanılır:

 • Epididimit olan skrotal ağrının yaygın nedenini teşhis edilmesi
 • Eksik veya inmemiş testis olup olmadığının kontrol edilmesi
 • Fetal gelişim sırasında bazı anormalliklerin neden olduğu spermatik kord bükülmesi veya testis torsiyonu olup olmadığını kontrol etmek.
 • Skrotumda bulunan kitle veya yumrunun yerini ve durumunu belirlemek
 • Varikosel gibi kısırlık nedenlerini değerlendirilmesi
 • Testis boyutunu ölçmek
 • Testis kanseri veya enfeksiyonu öyküsü olan erkeklerin testislerini kontrol edilmesi
 • Bazı testis kitleleri için iğne biyopsisi sırasında kılavuz olarak kullanılması
İlginizi Çekebilir  Renal Ultrason

Ultrason görüntüleri canlı olduğundan, kısırlık sorunlarının olası nedenlerini belirlemek için skrotum ve testislerdeki damarlardan kan akışı izlenebilir.

Doğurganlık sorunlarının birçok olası nedeni olduğundan, herhangi bir anormallik aramak için hem testisleri hem de yakındaki dokuları mümkün olduğunca ayrıntılı bir şekilde görüntülemek için prob, skrotumun tüm alanları üzerinde hareket ettirilebilir. Bu görüntüleme tekniği aşağıdakileri aramak için de kullanılabilir:

 • Skrotumda olağandışı bir kitlenin belirtileri
 • Doku veya yapılarda travma veya hasar olduğunu düşündüren herhangi bir şey
 • Herhangi bir anormal iç şişme veya iltihaplanma kanıtı
 • Düzensiz şekilli testisler

Bir skrotal ultrason anormal testis boyutu veya şekli veya sperm taşıyan tüplerde yapısal düzensizlikler gösteriyorsa, sperm üretiminin normal olup olmadığını belirlemek için testis biyopsisi yapılabilir.

Genişlemiş skrotal damarlar bulunursa, damarlardaki normal kan akışını yeniden sağlamak için laparoskopik veya açık cerrahi yapılabilir. Prostat ve yakındaki boşalma kanallarını ve seminal vezikülleri değerlendirmek için transrektal ultrason olarak adlandırılan ilgili bir prosedür gerçekleştirilebilir.

Teşhis testleri erkek kısırlığının net bir nedenini belirlemese bile, gebe kalmaya yol açabilecek birkaç tedavi seçeneği vardır.

Skrotal Ultrasonografi Nasıl Yapılır?

Galenlab laboratuvar hizmetleri ile ultrason yöntemleri kullanılabilir. Görüntüleme işlemini uzman bir radyolog yapar. İşlem sırasında size verilen talimatlara uymanız gerekir. Aynı zamanda skrotal ultrasonografi işlemi öncesinde doktorunuz tarafından verilen bir talimat varsa ona da dikkat etmeniz gerekir.

Erkeklerden tipik olarak, ultrasonu gerçekleştirmek için pelvik bölgeye erişmek için kolayca çıkarılabilen bol giysiler giymeleri istenir. Önlük de giyilebilir. Başka özel hazırlık gereksinimleri yoktur.

Skrotal ultrason sırasında jel, doğrudan skrotumun dış derisine yerleştirilir. Bir monitörde görüntülenen gerçek zamanlı görüntüler üretmek için jelleşmiş alanın üzerine bir mikrofona benzeyen el tipi bir prob (dönüştürücü) yerleştirilir.

İşlem sırasında bir muayene masasında yüz üstü yatacaksınız. Skrotumdaki doku ve yapıların daha iyi görülebilmesi için nazikçe farklı pozisyonlara hareket ettirilebilirsiniz. Prob, özellikle hassas olan skrotumun bir kısmı üzerinde hareket ettirilirse hafif bir rahatsızlık olabilir. Aksi takdirde, genellikle ağrı olmaz.

İlginizi Çekebilir  Erkek Check Up Hizmetleri

Skrotal Ultrasonografi Kimlere Uygulanır?

Testislerinde herhangi bir sorun olan kişiler için ultrason yöntemi uygulanır. Aynı zamanda boyut ölçümü için de testislerde kullanılır. Bunların yanı sıra çocuk yapmak isteyen erkekler için de önerilebilir. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında skrotal ultrasonografi yapılabilir ve erkeklerde testisler incelenerek değerlendirilebilir.

Skrotal ultrason, X ışınlarının sağladığından daha ayrıntılı bir şekilde iç yapıların görüntülerini üretmek için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan bir tür görüntü testidir.

Bu kese içinde bulunan testisler de dahil olmak üzere skrotuma ve destekleyici yapılara bakmak için yapılır. Elde edilen görüntüler ayrıca varikoselleri (genişlemiş skrotum damarları) ve sperm kalitesini ve üretimini etkileyebilecek diğer sorunları da tanımlayabilir.

Skrotal Ultrasonografi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Testisler, çok önemli organlardır. Erkeklerde üreme organı olarak bilinen bu organların incelenmesi için skrotal ultrasonografi yöntemi kullanılır.

Testislerde herhangi bir sorun ya da hastalık meydana geldiği zaman yapılması gerekir. Galenlab laboratuvar hizmetleri ile testislerin incelenmesi gerektiği her zaman yapılabilen bir işlemdir.

Skrotal Ultrasonografi Fiyatları 2024

Radyolojik görüntüleme kapsamında en fazla kullanılan yöntemlerin başında ultrason geliyor. Birçok sağlık kurumunda ultrason yöntemleri kullanılıyor.

Hizmet alınan her kurumun fiyatları değişken olabilir. Hangi sorun için görüntüleme yaptırılacağı da fiyatlarda etkilidir.

Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinden skrotal ultrasonografi fiyatları ve detayları öğrenilebilir. Skrotal ultrasonografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.