Sodyum Testi

Sodyum Testi

Sodyum Testi; Vücudumuzda belirli düzeyde sodyum minerali yer alır. Bu mineralde çeşitli sebepler doğrultusunda azalma veya yükselme meydana gelebilir.

Bu test sadece sodyum değerlerinin ölçülmesinde değil ayrıca böbrek fonksiyonlarının sağlıklı olup olmadığını, elektronik dengesinin değerlendirilmesi ve akut veyahut kronik türünden hipernatreminin takibinde uygulanır. Bu kapsamda sodyum testi geniş içerikler sunan özel tıbbi bir kan testidir.

Test doğrudan kaliteli ve hijyenik bir ortam üzerinden gerçekleştirilir. Bu bakımdan bireylerin enfeksiyona maruz kalması söz konusu değildir.

Vücudunuz susuz kalması, herhangi bir ödem meydana gelmesi, yüksek veyahut düşük kan basıncı meydana gelmesi gibi birçok durumlarda güvenle sodyum testi yaptırabilirsiniz. Bunun haricinde testi klinik merkezinden haftanın 5 günü boyunca ek ücretler ödemeden yaptırabilirsiniz.

Sodyum Testi Nedir?

Merak edilen testler arasında sodyum testi yer alır. Bu test adından da anlaşılacağı üzere vücut içerisinde yer alan sodyum miktarının tespit ve takip edilmesinde uygulanır. Bu test kan testi olduğundan ayrıca öncesinden herhangi hazırlıklar yapılmasına da gerek yoktur. Sadece kullanılan bazı tıbbi ilaçlara birkaç saat kadar ara verilmesinde fayda bulunuyor.

Ancak yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol gibi kronik hastalık ilaçlarına ara verilmeden önce ilgili doktora danışılması önemlidir. Test hızlı bir şekilde uygulandığından hastaların zaman kaybı yaşaması söz konusu değildir. Bunun haricinde yüksek teknolojili cihazlar üzerinden kan numunesi ve test yapılır.

Sodyum Testi Neden Yapılır?

Test sodyum miktarının belirlenmesi için yapılır. Ancak sodyum testi hızlı sonuç elde edilmesi açısından amatör türünden klinik merkezlerinden uzak durulmalıdır. Kanın içerisinde yer alan sodyum özellikle günlük yeteri düzeyde su tüketilmemesine bağlı düşebilir. Bu durum beraberinde birçok hastalıklara da zemin hazırlar.

Kas ve iskelet grubunda meydana gelen birçok işlev sorunları doğrudan sodyum yetersizliğine bağlıdır. Testin en temel özelliklerinden biri, her yaştan bireylere uygulanabilmesidir. Dolaysıyla yaş ve cinsiyet faktörü fark etmeksizin testi yaptırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Glukoz Tokluk Testi

Sodyum Testi Nasıl Yapılır?

Kan testleri kan örneği alındıktan sonra yapılır. Diğer bir ifadeyle sodyum testi laboratuvar ortamından kan örneği incelendikten sonra yapılır. Kaliteli doktor kliniğinde bu test pratik bir şekilde yapılır. Geliştirilen özel iğne üzerinden hasta kolundan minimum miktardan kan numunesi alınır.

Bazı durumlarda ayrıca idrar numunesine de ihtiyaç duyulabilir. Her iki olgu da aynı günde incelenir. Test sonucu doğrudan ilgili doktor tarafından yorumlanır. Bu işlem olmadan test sonucu verilmesi mümkün değildir.

Sodyum Testi Ne Zaman Yapılır?

Testin uygulanması için herhangi süreç bulunmuyor. Sodyum yetersizliği belirtileri fark edildiğinde sodyum testi yaptırılabilir. Ancak gebelik ve diğer özel günlerde test uygulanmadan önce ilgili doktordan onay alınmasında fayda bulunuyor. Kan testi klinik merkezinde haftanın 5 günü uygulanabiliyor. Test sonucu hafta sonuna denk gelebilir.

Bu durumda takip eden bir sonraki ilk iş gününde sonuç hasta veya hasta yakınına aktarılır. Testte ayrıca negatif ve pozitif sonuç söz konusu değildir. Sadece sodyum yüksekliği ve düşüklüğü söz konusudur.

Sodyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Sodyum eksikliğinde özellikle gün içerisinde anormal bir şekilde susuz kalınması, yorgunluk ,bitkinlik, ruhsal yönden gerginlik, yemek yeme isteğinde azalma gibi bazı durumlar meydana gelebilir. Belirtiler bazı hastalarda gecikmeli görülebilir. Bu kapsamda da ilk belirti görüldüğünde test yaptırılmalıdır.

Sodyum Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Sodyumun yüksek olması beraberinde mide bulantısı, baş dönmesi, iştahın azalması, uyku ve beslenme kalitesinde azalma, halsizlik gibi birçok belirtiler gösterir. Sodyum değerinin yüksek çıkması test sonucunda belli olur. Bu bakımdan sodyum yüksekliğinden şüphe duyulması durumunda teste başvurulması tavsiye edilir.

Sodyum Eksikliği Zararları

Sodyum enzimi eksik olması fiziksel, ruhsal ve zihinsel yönden birçok zararlar oluşturabilir. Bu sorun beraberinde genel yorgunluk ve bitkinlik, sağlık bir şekilde düşünememe ve hızlı karar verememe, huzursuzluk, baş dönmesi, baş ağrısı gibi birçok olumsuzluklara da sebep olur.

İlginizi Çekebilir  Kortizol Testi

Sodyumun aşırı biçimde eksik olması beraberinde mide bulantılarına ve iştahsızlığa da yol açabilir. Bu sebeple sodyum değerinin normal kalması bireyin genel sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir.

Sodyum Yüksekliği Zararları

Sodyum değerinde çeşitli nedenlerden dolayı yükselme olabilir. Bu sorun birçok hastalar tarafından fark edilmeyebilir.

Sodyumun yükselmesi beraberinde bireylerin gün boyu aşırı bir şekilde susamasına, halsizlik ve bitkin kalmasına, sağlıklı bir şekilde düşünememesine ve hızlı karar verememesine gibi birçok negatif durumlara da sebep olur. Bu bakımdan sodyum yükselmesinde mutlaka test sonrasında tıbbi yönden gerekli tedaviler alınmalıdır.

Geliştirilen tablet tarzından sodyum içerikli ilaçlar üzerinden sodyum testi yüksekliği kısa sürede yeniden normal düzeye düşürülür. Sodyum yüksekliği zararları oldukça fazladır. Bu zararlar beraberinde bireylerde yaşam kalitesinin de ciddi anlamda düşmesine sebep olabiliyor.

Sodyum Testi Fiyatları 2024

Sodyum testi ücreti 2024 yılında her bütçeye hitap ediyor. Ancak sodyum testi ücreti özellikle profesyonel hekim kliniğinde daha düşüktür. Bu kapsamda düşük bir maliyetle testinizi yaptırabilirsiniz. Kan testlerinin fiyatları Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl düzenli olarak güncellenir.

Bu aşamadan itibaren bu testin fiyatı da 2024 yılından itibaren doktor klinik sitesinden belirtilir. Test ücreti geçmiş dönemlerde daha yüksek bir şekilde sunuluyordu.

Ancak son yıllarda yoğun sodyum sorunları meydana gelmesi beraberinde teste de daha yoğun ilgi gösterilmesine yol açtı. Bu kapsamda test fiyatları 2020 yılından itibaren daha ideal bir şekilde aktarıldı.

Testinizi yaptırmak için klinik merkezine ulaşmanıza gerek yoktur. Tercihiniz doğrultusunda doktorunuzun kurumsal web sitesi üzerinden de 7/24 aralıksız bir şekilde erkenden test randevusu alabilirsiniz. Klinik merkezi gizlilik içerisinde test sonucunuzu sunar. Dolaysıyla testinizin sonucu diğer kişi ve kurumlarla paylaşılmaz.

Sodyum değerinde yükselme veya düşüş oluşması birçok hastalıklara davetiye çıkartır. Dolaysıyla sağlıklı bir yaşam açısından testin her yıl en azından 1 defa yaptırılması önerilir. Sodyum testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  TPHA Testi