Sperm Spermiogram Kruger Testi

Spermiogram Kruger Testi

Spermiogram Kruger Testi; Bu testin en büyük özelliği sperm biçimini belirlemektir. Profesyonel klinik merkezinde uygulanan spermiogram kruger testi çocuk sahibi olamayanlarda erkeklik sperm kalitesinin ölçülmesinde uygulanır.

Çocuk sahibi olamama sorunu gerek kadınlarda ve gerekse de erkeklerde yaygın olarak meydana geliyor. Bu durumun kesin sebebinin teşhis ve takip edilmesi açısından söz konusu tıbbi teste ihtiyaç duyulur.

Test üzerinden spermler mercek altına alınır. Bu işlem doğrudan hijyenik bir laboratuvar ortamı üzerinden gerçekleştirilir. Birçok etkenler sperm kalitesinin ciddi anlamda düşmesine sebep olabiliyor.

Bu durum farklı test ve yöntemler üzerinden tespit edilmesi oldukça güçtür. Kısırlık testi olarak da tanımlanan test sayesinde sperm kalitesi birkaç saat içerisinde kolay bir şekilde gözlemlenebilir. Bu bakımdan spermiogram kroger testi sağlıklı cinsel yaşam açısından da önem arz eder.

Sperm Spermiogram Kruger Testi Nedir?

Çocuk sahibi olmak isteyenlere hitap eden sperm spermiogram kruger testi adından da anlaşılacağı üzere sadece sperm kalitesinin artması için uygulanan bir testtir. Çağımızda en yaygın görülen sağlık sorunları arasında sperm kalitesi düşüklüğüdür.

Bu sorun doğrudan psikolojik problemlere bağlı gelişebildiği gibi, genetik yapı, yoğun sigara ve alkol kullanımı, yaş faktörü, çevresel sorunlar, kalitesiz beslenme gibi birçok etkenler sonucunda meydana geliyor. Bu bakımdan mutlaka doktor uyarıları doğrultusunda hareket edilmelidir.

Sperm Spermiogram Kruger Testi Nasıl Yapılır?

2021 yılında sperm spermigram kruger testi basit ve hızlı bir şekilde yapılır. Geliştirilen yeni test yöntemleriyle bu testten daha yüksek başarı üzerinden neticeler elde ediliyor. Bu bakımdan bireylerde sperm kalitesi gerçek anlamda öğrenilebiliyor.

Fakat uygulamadan %100 başarılı sonuç elde edilmesi açısından konforlu ve yüksek teknolojilere sahip olan klinik merkezi tercih edilmelidir. Erkeklerden elde edilen minimum sperm numunesi doğrudan laboratuvar merkezinde incelenir.

İlginizi Çekebilir  LDL Kolesterol Testi

Mastürbasyon üzerinden numune sunamayacak olanlara ayrıca semen analizi üzerinden işlem uygulanır. Burada özel prezervatifler aracılığıyla elde edilen sperm örnekleri söz konusudur. Elde edilen sperm numunelerinin sadece 60 dakika içerisinde laboratuvar merkezine transfer edilmesi son derece önemlidir.

Sperm (Semen) Analizi Neden Yapılır?

Eşler korunma seçeneklerine başvurmadan doğrudan cinsel birliktelik yaşaması sıklıkla görülür. Ancak buna rağmen çocuk sahibi olmayı başaramıyorlar. Çağımızda henüz çocuk yaşlarda evlilikler gerçekleştiriliyor. Bu durum sperm spermigram kruger testi uygulanmasına sebep oluyor.

Çünkü bu yaş aralığında dahi korunması bir şekilde cinsel birliktelikler gerçekleştirilebiliyor. Eşler için uygulanması gereken test erken sürede yapılır. Erkekler için de ayrıca semen analizi uygulanır. Bu uygulama üzerinden hormon düzeylerine bakılır.

Kimler Sperm Testi Yaptırmalı?

Sperm testi çocuk sahibi olmak isteyen ancak tüm çabalara rağmen bir türlü olamayan eşler yaptırabilirler. Sperm kalitesi düşüklüğü sadece erkeklerde görülmez, bu sorun aynı zamanda kadınlarda da meydana gelir. Bu sebeple sperm spermiogram kruger testi her iki taraf üzerinden de yaptırılmalıdır.

Sperm Spermiogram Kruger Testi Sırasında Nelere Dikkat Etmeli?

Testin hassas bir şekilde uygulanması sağlıklı sonuç alınması açısından gereklidir. Bu kapsamda sperm spermiogram kruger testi sırasında dikkat edilmesi gerekenler söz konusudur. Elde edilecek olan sperm numunelerinin özel ve hijyenik bir kap içerisine transfer edilmesi önemlidir.

Bu doğrultuda numunelerin enfeksiyon kapma riski söz konusu olmaz. Bunun haricinde elde edilen sperm örneklerine fiziksel olarak temasta bulunulmamasına özen gösterilmelidir.

Uygulanması gereken test sırasında ayrıca herhangi yapıştırıcılar, sabun, şampuan ve benzeri türden ürünler kullanılmasından uzak durulmalıdır. Test öncesinde eşlerin endişe yapmaması konusunda gerekli telkin ilgili hekim tarafından yapılmalıdır.

Sperm Spermiogram Kruger Testi Sonuçları Nasıl Olmalı?

Bu test hakkında birçok ayrıntılar merak ediliyor. Bu kapsamda sperm spermiogram kruger testleri sonuçları da doğrudan ilgili laboratuvar merkezi üzerinden aktarılır. Test sonucu 0 değerde olması durumunda hareketliliği ve 4 değerinde yer alması durumunda da hareketliliğe işaret eder.

İlginizi Çekebilir  Toxoplazma IGG Testi

İlgili doktor tarafından gerçekleştirilen değerlendirmeler neticesinde ise kruger kriterleri doğrultusunda olumsuz biçimli spermlerin miktarı %85 oranından düşük olması gerekir.

Spermiogram/Sperm Testi Kaç Günde Çıkar?

Spermiogram sperm testi klinik merkezlerinin yoğunluğuna göre ortalama olarak 60 dakika içerisinde çıkar. Bu zaman dilimi kaliteli klinik merkezlerinde daha düşük olabiliyor. Akabinde morfolojik değerlendirme işlemi gerçekleştirilmesi açısından sperm boyama işlemi gerçekleştirilir.

Boyanan spermler özellikle profesyonel mikroskobik cihazı altından incelenmesi daha basittir. Minimum 100 adet sperm hücresi incelendiğinden biçim bozuklukları ve yapısal nitelikler burada daha basit ve hızlı bir şekilde analiz edilir. Sonuçların alınabilmesi açısından verilerin ortalama olarak 24 saat sonrasında sonuçlanması beklenir.

Sperm Kalitesi İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sperm kalitesi için kaliteli beslenmeye, kaliteli uyku alımına, günlük düzenli bir şekilde egzersiz yapılması, fast food türünden besin ürünlerinden, alkol, sigara, yoğun kafeinden, korunması cinsel birlikteliklerden uzak durulmalıdır.

Sperm Spermiogram Kruger Testi Sonrasında Olası Tanı Nedir?

Test sonrasında olası tanılar söz konusudur. Buna göre yapılan test sonucunda oligospermi; menideki sperm sayısının düşük olduğunu gösterir. Oligoasterosspermi, sperm hareketliliğinde ve miktarında düşüklük olduğunu gösterir. Teratospermi, biçim ve yapısal bozukluklara bağlı olarak sperm kalitesinde düşüklük meydana geldiğini gösterir.

Normospermi, sperm hücrelerinin sağlıklı ve canlı olduğunu gösterir. Azospermi, semen içeriğinde sperm görülmediği anlamına gelir. Asteronosperm, sperm hareketliliğinde meydana gelen düşük oranı gösterir.

Sperm Kalitesini Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Erkek üreme fonksiyonunda görev üstlenen spermlerin kalitesinin düşmesine birçok olumsuz etkenler yol açar. Bu etkenlerin başında sigara ve alkol yer alıyor. Her iki etken beraberinde sperm kalitesinde ciddi anlamda düşüşe sebep oluyor. Bununla birlikte düzensiz ve kalitesiz beslenme de sperm kalitesini düşüyor. Yaşın ilerlemesiyle birlikte sperm miktarında azalma görülüyor.

İlginizi Çekebilir  HPSA Testi

Sperm Testi Fiyatları 2024

Sperm testi 2024 ücreti klinikler arasında farklılık gösterebilir. Ancak kaliteli klinik merkezinde test daha düşük fiyattan uygulanıyor. Klinik merkezimizden test fiyatı incelenebilir. Online olarak erkenden randevu oluşturulabilirsiniz. Sperm testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.