Sperm Testi

Sperm Testi Nedir? Ne İşe Yarar?

Sperm testi, tıp alanında uzman hekimler tarafından sıklıkla tercih edilen test yöntemlerinden birisidir. Özellikle tüp bebek tedavisinde ve uzun süre gebelik durumunun meydana gelmemesi gibi durumlarda kontrol ve tedavi amaçlı olarak kullanılan birincil yöntemlerin başında gelir.

Özellikle günümüzde bilimin gelişmesi ile birlikte sperm testi uygulamaları da devasa gelişmeler kaydetmiştir.

Sperm Testi Nedir?

Tıp dünyasında Spermiogram olarak adlandırılan sperm testi, tüp bebek tedavisi öncesinde erkeklere yapılan testtir. Bu test ile kısırlık başta olmak üzere erkeklerde gebeliğe engel olabilecek herhangi bir durumun olup olmadığı incelenir.

Bununla birlikte sperm sayısı, sperm kalitesi ve spermlerin kanallar üzerinde ilerleyişi konusunda da uzmanlara detaylı bilgi veren önemli bir testtir. Test sonucunda tüp bebek tedavisine de daha doğru yöntemler ile başlanır.

Sperm Testi Nasıl Verilir?

Hastanelerde ya da tüp bebek merkezlerinde yapılan bu test için numune verilmesi de son derece kolaydır. Sperm testi için numune verecek olan baba adayı, testin yapılacağı kurumda özel bir odaya alınır. Bu odada erkek özel bir kap içerisine sperm örneği verir.

Test vermeden önce erkeğin en az 3 en fazla ise 7 gün boyunca cinsel perhiz yapması testin doğru sonuçlar vermesi için son derece önemlidir.

Sperm Testi Neden Yapılır?

Uzun süre korunmasız ilişkiler neticesinde erkeklerde kısırlık olup olmadığını anlamak ya da tüp bebek tedavisi yapabilmek için uzman hekimler sperm testine ihtiyaç duyarlar. Hastanelerde yapılabilen bu test, aynı zamanda kliniklerde ve özellikle tüp bebek merkezlerinde tanı koyma ve tedavi sürecini izleme amacı ile yapılan etkili bir testtir.

Sperm Testi Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

Sperm numuneleri laboratuar ortamında incelendikten sonra uzman hekimler sonuçların normal değerlerde seyretmesini bekler. Sağlıklı olan spermlerin sahip olması gereken normal değerleri şöyledir;

İlginizi Çekebilir  LDL Kolesterol Testi

Beyaz kan hücreleri ml bazında bir milyondan az,

pH değer 7,2 ile 8 arasında,

Volüm > 1,5 ml değerinde,

Morfoloji %4 oranında,

Konsantrasyon > 15 milyon / ml,

Motilite yani hareketlilik değeri % 45,

Canlılık %75 oranında olmalıdır.

Sperm Testi Öncesi Yapılması Gerekenler

Sperm örneği vermeden yani test yapılmadan önce test verecek olan erkek hastanın asgari 3, azami 7 gün boyunca cinsel perhiz yapması gereklidir. Bu süre içerisinde erkeğin hiçbir şekilde cinsel bir ilişkiye girmemesi gerekir. Ancak cinsel perhizin 3 günden az ya da 7 günden fazla olması sperm sayısının olduğundan daha az çıkmasına neden olabilir.

Sperm Testi Aç mı Tok mu Yapılır?

Meni testi yani sperm testi için açlık ya da tokluk durumunun bir önemi yoktur. Sperm numunesi verecek olan hasta aç ya da tok olarak numune verebilir. Açlık-tokluk durumu numune üzerinde herhangi bir etkiye neden olmaz. Önemli olan numune öncesinde hastanın en uygun zaman diliminde cinsel perhiz yapmış olmasıdır.

Sperm Testi Yanlış Çıkabilir mi?

Meni yani sperm testleri laboratuar ortamlarında sperm örneğinin cihazlar ile analiz edilmesi sonucu yapılır. Ayrıca bu analizler alanında uzman olan kişiler tarafından yapılır. Dolayısıyla da testlerin yanlış çıkma olasılığı yok denecek kadar azdır. Ancak erkeğin cinsel perhize uymaması halinde test sonucunda sperm sayısının farklı çıkması olası bir durumdur.

Sperm Testi Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Sperm testi analizleri çok uzun süren bir test değildir. Ancak ekipman ve cihazları iyi olan bir laboratuar ortamında numunelerin uzmanlar tarafından analiz edilmesi ve değerlendirilmesi ortalama olarak 24 saat ile 7 gün arasında sürer. Bu durumda test sonuçlarının en fazla 7 gün içerisinde çıktığını söylemek mümkündür.

Sperm Testi Sonucu

Sperm testinin sonucu ortalama olarak 1 ila 7 gün arasında çıkar. Test sonuçlarının güvenilir ve doğru çıkması açısından hastanın numune vermeden önce dikkat etmesi gereken hususlara önem vermesi son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Hpv Testi

Testin sonucuna göre hastanın sperm kalitesi, spermlerin kanallarda ilerleyişi ve sperm sayısı gibi tüm verilerine güvenilir bulgular ile ulaşılır.

Sperm Testi Yorumlar

Son zamanlarda sperm testi, özellikle tüp tedavisi ve kısırlık tedavisi için tıp alanında çok fazla uygulanan testlerden birisi haline gelmiştir.

Bu doğrultusunda teste yönelik hastalardan ve uzman hekimlerden gelen yorumlar da oldukça olumludur. Öyle ki; hastalar için sonuca ulaşma konusunda büyük kolaylık sağlarken aynı şekilde uzmanlar için de tanı koyma sürecinde güvenilir bilgiler verdiğine yönelik yorumlar vardır.

Sperm Testi Yaptıranlar

Tıp teknolojisinin gelişmesi ile birlikte günümüzde kısırlık ve tüp bebek tedavilerinde de ciddi bir yol kat edilmiştir. Bu gelişmelerden birisi de sperm testidir.

Sperm testi yaptıran hastaların neredeyse hepsi, test sonucunda tanı koyma ve tüp bebek tedavi sürecinin hızlandığını dile getirerek testin son derece olumlu ve güvenilir bir yöntem olduğunu ifade ediyor.

Özellikle erkeklerde sperm kontrolü ve kısırlık tedavileri için hastalar tarafından da güvenle tercih ediliyor.

Sperm Testi Ekşi Yorumları

Sperm testi yorumları tamamen olumlu ve memnuniyet dolu yorumlardır. Günümüzde sperm testi yaptırarak kısırlık tedavisinden olumlu sonuç alan ya da tüp bebek tedavisi sonucunda bebek sahibi olan hastaların sayısı oldukça fazladır.

Bu nedenle de test güvenilirliğinin yanı sıra aynı zamanda hem hastalara hem de uzmanlara fayda sağlayan tıbbi testtir.

Sperm Testi Fiyatları 2024

Test, birçok hastanede ve tüp bebek merkezinde yapılabilen bir testtir. Ancak tek bir fiyat vermek mümkün değildir. Sperm testi fiyatları, testin yapıldığı merkezin fiyat politikasına ve testi yapacak olan uzmana göre değişkenlik gösterebilir. Sperm testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.