Submandibuler Bez

Submandibuler Bez Ultrasonografisi Nedir?

Submandibuler bez, insanlarda boyun bölgesi için kullanılan ultrason yöntemlerinden birisi olarak submandibuler bez ultrasonografisi gösterilebilir. Bu bezler halk arasında aynı zamanda tükürük bezi şeklinde de biliniyor.

Tükürük bezleri çenenin alt kısmında yer alır. Bu bezlerin konumu çenenin orta kısmına doğru uzanır. Eğer kişinin tükürük bezlerinde herhangi bir sorun ya da hastalık belirtisi varsa ultrason çekimi yapılarak inceleme gerçekleştirilir.

İnceleme kapsamında da hastalıklara ve sağlık sorunlarına tanı koyulması sağlanır. Tükürük bezleri için kullanılan ultrason yönteminde radyasyon olmaz. Bu sayede de herkes güvenli bir şekilde tükürük bezi sorunlarının tespit edilebilmesi için kullanılabilir.

Submandibuler bez ultrasonografisi tükürük bezlerinde meydana gelen kanserin tespit edilmesinde kullanılabilen yararlı bir işlemdir. Görüntü elde etmek amacıyla ses dalgaları kullanılıyor ve bu yöntemin insan sağlığı açısından herhangi bir zararı bulunmuyor. Genel olarak 10 ila 20 dakika arasında süren hızlı bir işlemdir.

Submandibuler Bez Nedir?

Submandibuler bez, tükürük bezine verilen isimdir. İnsan vücudunda bulunan endokrin bezlerden birisidir. Bu bez, çene kemiğinin alt bölümünde yer alıyor. Adından da anlaşılacağı üzere tükürük salgılanmasını sağlar.

Ağız sağlığının korunması ve devamlılığı, diş bütünlüğünün korunması, tat alma, yağlanma, koruma, sindirim kolaylığı, temizleme ve benzeri görevler tükürük tarafından yerine getirilir. Vücutta en fazla işlevsel olan endokrin bezlerinden tükürük bezi, büyük ve küçük bezler şeklinde ayrılır.

Tükürük bezlerinin yetersiz çalışması ve çalışmaması durumunda çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir. Submandibuler bez ultrasonografisi ile bu durumların erken tespit edilmesi mümkün oluyor.

Tükürük bezlerinin yetersiz salgılanması halinde yutkunmada güçlük yaşama ya da yeme ve içme sorunları meydana gelebilir. Aynı zamanda ağız sağlığının bozulması, dişlerde çürükler, muzokal enfeksiyon gibi problemler ortaya çıkabilir. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında bu ve benzeri sorunların tespit edilerek tedavi edilmesi imkanı ortaya çıkıyor.

İlginizi Çekebilir  Orbita (GÖZ) MR

Salgılamanın yeterli seviyede olmaması, çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenlerin ne olduğunu öğrenmek için ultrason çekilmesi gerekir. Ultrason görüntüleri alanında uzman bir doktor tarafından yapılan inceleme ile değerlendirilir.

Submandibuler Bez Kimlere Uygulanır?

Tükürük bezleri insan vücudu için son derece önemlidir. Bu bezlerde herhangi bir sorun olması durumunda muayene edilmesi ve çeşitli tetkikler uygulanması gerekebilir.

Çene altında şişme ya da ağrı meydana gelen kişilerde submandibuler bez ultrasonografisi uygulanır. Genel sağlık kontrolü amacıyla da bu bezlerin incelenmesi için ultrason uygulanır. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında ihtiyaç duyan kişiler için tükürük bezleri ultrasonu çekiliyor.

Submandibuler Bez Tümörleri

Tükürük bezi tümörleri, oldukça fazla meydana gelen bir hastalıktır. Bu tümörlere sahip olan kişilerin tedavi edilmesi gerekir. Genellikle ağrı ve şişlik yaşanması ile tümörlerden şüphelenilir. Eğer kişinin çene altında bir şişlik varsa bunun sebebi genel olarak tümör olmasıdır.

Tümörler iki farklı türde olabilir. Bunlar iyi ve kötü huylu şeklindedir. Eğer iyi huylu ise tümörler çok fazla ağrıya neden olmaz. Genellikle bu tümörler yavaş bir şekilde büyür ve ilerler.

Submandibuler bez ultrasonografisi ile bu tümörlerin tespit edilmesi sağlanıyor. Daha sonra ise tümörlerin giderilmesi için gerekli olan tedavi yöntemi belirlenerek uygulama aşamasına geçilir.

Tükürük bezlerinde meydana gelen tümörler kötü huylu olabilir. Bu durumda ise hasta ağrılar yaşar ve tümörün büyümesi daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Eğer kötü huylu tümör varsa daha belirgin bir gelişim süreci gözleniyor. Tümör eğer çene kemiğine yapışırsa çene hareketsiz kalabilir.

Aynı zamanda ciltte çeşitli sorunlar meydana gelmesine de neden olabilir. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında erken teşhis konularak tümör sorununun daha kolay bir şekilde giderilmesi sağlanır. Kötü huylu tümör hızlı ilerlediği için erken teşhisin önemi bir hayli büyüktür.

İlginizi Çekebilir  MR Ürografi

Submandibuler Bez Şişmesi Neden Olur?

Tükürük bezlerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak sağlık sorunu meydana gelebilir. Tükürük salgısı, sindirim sisteminin daha iyi çalışması üzerinde etkilidir. Ağız salgısının devamlı ve düzgün olması konusunda önemi büyüktür.

Tükürük bezlerinde bazen şişlik meydana gelmesi ve ağrı yaşanması mümkündür. Bu bezlerinin şişmesine sebep olan en yaygın durum tümör ya da taşlardır.

Eğer bezlerde taş varsa bundan kaynaklı olarak şişme ve ağrı yaşanır. Aynı zamanda nodüller olması durumunda da şişlik yaşanır. Bütün bunların tespit edilmesi amacıyla submandibuler bez ultrasonografisi kullanılır.

Taşlarının konumunu öğrenmek amacıyla oldukça etkili bir yöntemdir. Taş ve nodül tespit edilirse bunların en kısa sürede alınması sağlanır. Bu sayede de şişliklerden kurtulmak mümkün olur. Aynı zamanda enfeksiyon meydana gelmesi durumunda da şişme olur.

Belirtmek gerekir ki eğer tümörler kötü huylu olursa şişme daha belirgin ve ciddi bir şekilde ortaya çıkar. Bu durumda erken tespit edilmesi oldukça büyük bir öneme sahip oluyor.

Galenlab laboratuvar hizmetleri ile şişme durumunda bunun nedenlerinin tespit edilmesi sağlanır. Daha sonra ise uzman doktor tarafından uygun tedavi yöntemi belirlenerek uygulanır.

Submandibuler Bez Ultrasonografisi Fiyatları 2024

Tükürük bezlerini incelemek amacıyla kullanılan ultrason yöntemi hemen hemen her sağlık kurumunda uygulanır. Bu kurumların kendi fiyatlandırmaları vardır ve her kurumda fiyatlar değişebilir. Genel olarak her hastaya hitap eden fiyatlar sunulur.

Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinde işleme dair detaylar mevcuttur. Bu doğrultuda siteden submandibuler bez ultrasonografisi hakkında gerekli bilgiler öğrenilerek hizmet alınabilir. Submandibuler bez ultrasonografisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsinizç