Tavşan Alerjisi

Tavşan Alerjisi Nedir?

Tavşan Alerjisi, vücudun enfeksiyona verdiği normal tepkinin bir parçasıdır. Bazen bağışıklık sistemi aşırı uyarılır ve normalde göz ardı edilen virüslere tepki verir. En yaygın alerjiler arasında toz, akarlar, böcekler ve bitki polenleri bulunur.

Hayvanlara karşı alerji genellikle kürkün kendisinden değil, yalandığında kürk üzerinde kalan tükürükteki proteinlerden kaynaklanır. Kürke dokunmak bu proteinleri parmak uçlarına, oradan da yüze, gözlere ve buruna iletir. Buna karşılık, vücudumuzun bu girişleri, herhangi bir istilacıya yanıt vermeye hazır bağışıklık hücreleriyle çevrilidir.

Tavşan alerjisi için bazı insanlarda tavşan kürkündeki proteinler tehlikeli istilacılar olarak kabul edilir ve bağışıklık sisteminin kapsamlı bir savunma oluşturmasına neden olur. Sulu gözler ve burun akıntısı bu proteinleri çıkarmaya çalışır.

Hava yolları, istila bölgesine daha fazla bağışıklık hücresi gönderen histaminler gibi hormonlara yanıt olarak daralır. Bu yanıt, invaziv influenza olduğunda faydalıdır. Buna karşılık, tavşanlara veya diğer evcil hayvanlara karşı böyle bir tepki, acıya neden olabilir.

Tavşan Alerjisi Belirtileri

Çevresel maddelere karşı diğer alerjilerle aynı semptomlar gözlenir: Astım, rinit, konjonktivit, kurdeşen ve ödem veya iltihaplanma olabilir. Tavşan alerjisi olan bir kişi genellikle hayvanla temas ederse, bu bariz semptomları birkaç dakika içinde gösterebilir.

Hayvan kolayca görülebildiği ve temasın kolayca belirlenebildiği için bundan şüphelenmek kolaydır. Bazen semptomlar hemen olmaz, ancak birkaç saat sonra ortaya çıkar ve şüphelenmeyi biraz daha zorlaştırır. Hayvanlar, fareler gibi insanlardan kaçtıkları için ortaya çıkmazsa, bu durumdan şüphelenmek daha da zordur.

Diğer zamanlarda kişi günlük temas ile hayvanı evde tutabilir. Bu organların, solunum yollarının, cildin, konjonktivanın iç iltihaplanmasına neden olabilir. Semptomlar günlük değildir, ancak aralıklı olarak ortaya çıkar ve kaybolur, bu da onları evcil hayvanla ilişkilendirmeyi zorlaştırır.

Bu sürekli iltihaplanma, kişiyi her türlü uyarana karşı daha duyarlı hale getirir. Enfeksiyonlar, diğer alerjiler, egzersiz, soğuk algınlığı, kirlilik vb. durumlar oluşabilir. Bu uyaranlar daha sonra akut semptomlarını tetikler. Bu uyaranlar, kişinin tavşan alerjisi olduğunu ispat etmek için yeterlidir.

İlginizi Çekebilir  Küf Mantarı Alerjisi

Alerji Yapmayan Tavşan Var Mı?

Alerji yapmayan herhangi bir tavşan bulunmaz. Tavşan alerjisi için ne zaman şüphelenmek gerekir? Sorusunda köpekler ve kediler gibi bazı hayvanlar, alerjilerin o kadar yaygın bir nedenidir ki, bunlar neredeyse her zaman astım, rinit veya konjonktivitli kişilerde incelenir.

Şüphe durumunda diğer hayvanlar araştırılır. Olası bir alerjinin semptomları aralıklı olduğunda ve bir hayvanla temastan kısa bir süre sonra ortaya çıktığında, şüphelenmek kolaydır.

Hayvanlarla sık temas halinde olduğunuzda, semptomlara yol açmıyor gibi görünseler bile olası alerjileri araştırmak için bir uzmana gitmelisiniz. Nedeni bilinmeyen alerji semptomları olduğundan şüphelenilen kişilerde, çok düşük bir ihtimal gibi görünse de hayvanlara karşı olası bir alerji değerlendirilmelidir.

Tavşan Alerjisi Teşhisi

Hayvan kepeği, hayvan alerjilerinin ana nedenidir. İnsanlar gibi hayvanlar da derilerini yeniler. Cilt yavaş yavaş mikroskobik pullara dönüşür. Bu pullar havada asılı kalır ve insanlar onları soluyarak alerji semptomlarına neden olabilir. Saç da alerjiye neden olabilir, ancak daha az yaygındır çünkü saç genellikle yerde kalır.

Alerjiye neden olan diğer maddeler, hayvanların salyasında, gözyaşında, idrarında veya serumunda bulunabilir. Tavşan alerjisi belirtileriniz varsa, bir hayvan birini yaladığında veya kendini yaladıktan sonra hayvana dokunduğunda sendromlar yaşayabilirsiniz.

İdrarın herhangi bir bileşenine alerjiniz varsa, buharlaşarak havaya geçtiğinde semptomlara neden olabilir, ancak hayvan alerjilerinin ana nedeninin idrar olduğunu unutmamalıyız.

Tavşanlar Alerji Yapar Mı?

Çeşitli alerjiler arasında yerini alan tavşan alerjisi sıkça görülmez. Ancak tavşanlara karşı alerjik reaksiyonunuzu en aza indirmek için şu basit püf noktalarını uygulayabilirsiniz:

  • Hayvanla doğrudan teması en aza indirin: Mümkün olduğunca tavşanlara dokunmaktan kaçının ve ellerinizi iyice yıkayın. Yüzünüze veya gözlerinize dokunmaktan da kaçının. Bu şekilde vücudunuzun alerjene tepkisini en aza indirirsiniz. Tavşan kafesi de temizlemekten kaçının, ancak başka seçeneğiniz yoksa kendinizi korumak için maske ve önlük giymelisiniz.
  • Tavşanın evin içinde dolaşmasını engelleyin. Tavşan ne kadar kısıtlanırsa proteinlerini o kadar az dağıtır. Bu, tavşanı her zaman kafeste tutmayı gerektirmez. Tavşanın hareketlerini bir oda, bahçe veya terasla sınırlandırabilirseniz daha iyi olur. Tavşanın yatak odanıza girmesini de önleyin.
  • Kapsamlı temizlik ve hijyen: Her gün evinizi süpürün, tavşanların kanepe, yatak takımı, halı veya perdelerle temasından kaçının veya sık sık temizleyin. Evin herhangi bir köşesinde toz birikmesine izin vermeyin.
  • Bir hava temizleyici alabilirsiniz. Bu cihazlar pahalı olmasına rağmen, havayı kirden temizledikleri için çok faydalıdırlar, bu nedenle daha az alerjenik partikül size ulaşacaktır.
  • Piyasada hayvanlar tarafından üretilen alerjinin derecesini azaltan ürünler bulunur. Sprey veya şampuan şeklinde alerjiye neden olan proteinleri nötralize ederler. Sık kullanılmaları gerekir ve oldukça etkilidirler.
  • Doktorunuza antihistaminikler, steroid bazlı burun spreyleri ve hatta otoaşılar gibi anti-alerji ürünlerinin kullanımını sorun. Bu basit noktalardan sonra alerjiler evcil tavşanınızın ailenin bir parçası olmaya devam etmesine hiçbir şey engel olmayacaktır.
İlginizi Çekebilir  Meşe Ağacı Alerjisi

Tavşan Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Diğer alerjilerde olduğu gibi cilt testleri, kan testleri, endikasyon varsa provokasyon testleri yapılır. En yaygın olarak hayvanların ticari testleri ve analizleri artık mevcuttur. Tavşan alerjisi diğer alerjilerde olduğu gibi, semptomlar ortaya çıktığında kurtarma tedavisi uygulanmalıdır.

Semptomların şiddetine bağlı olarak önleyici tedavi ve bazı hayvan aşıları veya immünoterapi de mevcuttur. Ancak hayvan alerjilerinde temel adım, bir dizi ipucunu takip ederek alerjiden sorumlu hayvanla temastan kaçınmaktır.

Tavşan Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024

Tavşan alerjisinde fiyat bilgisi için doktorunuza danışabilirsiniz. Hayvanlara alerjiniz varsa ne yapmalısınız? Alerji ne kadar yoğun olursa, öneriler dizisi o kadar katı olur. Ana öneri hayvandan kaçınmaktır. Evde bir evcil hayvanınız varsa, onu kaldırmanız önerilir. Hayvanın kürkü alındıktan birkaç ay sonra bile tespit edilebilir. Kedi tüyü en kalıcı olanıdır.

Hayvanlarla başka evlere veya yerlere gidilmemesi tavsiye edilir. Diğer aile üyeleri hayvanı evden dışarı çıkarabilir. Aile ve arkadaşlar hastanın tavşan alerjisi hakkında bilgilendirilmeli ve dolaylı temas ihtimalinin farkında olmalıdır. Aynı haneden biri hayvanlarla çalışıyorsa, eve gitmeden önce duş almalı ve iş kıyafetlerini giymelidir.

Dolaylı temas varsa hayvan evden uzaklaştırılmalı mı? Okullarda veya başka yerlerde hayvan parçacıklarıyla temas ettiyseniz, bir hayvanı evden çıkarmanın faydalarını merak ediyor olabilirsiniz. Dolaylı temaslar, hayvan alerjeni miktarının daha yüksek olduğu evde kalınan tüm saatler boyunca yapılan temaslardan her zaman daha az yoğun olacaktır.

Hayvana sürekli maruz kalmanın, semptomlara yol açmıyor gibi görünse bile kronikleşebilen iltihaplanmaya neden olduğu veya semptomların sürekli olmaktan ziyade aralıklı olduğu veya bunların düşük yoğunluklu semptomlar olduğu belirtilmelidir. Bu bronşiyal, nazal, konjonktival veya cilt semptomlarını temsil edebilir.

Hayvan evden çıkmıyorsa ne yapılabilir? Temel öneri, hayvanı evden uzaklaştırmaktır; ancak, bazı insanlar bunu yapmamayı seçer. Sorunları azaltmak için hayvanın alerjisi olan kişinin odasına girmemesi ve orada çok daha az uyuması önerilir. Odayı sık sık havalandırmak uygundur.

İlginizi Çekebilir  Çayır Otu Alerjisi

Alerjik kişi hayvana mümkün olduğunca az dokunmalı ve bunu yaptıktan sonra ellerini yıkamalıdır. Hayvanın sık sık yıkanması gerekir ve hayvanın fazla büyümemesi için hayvana uygulanacak bazı ürünler özel mağazalarda satılır.

Bu kurallar tavşan alerjisi yapma kabiliyetini azaltabilir ancak temel tavsiyenin hayvanı evden uzaklaştırmak olduğu unutulmamalıdır. Tavşan Alerjisi Tedavi Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.