Thorax Tomografi

Thorax Tomografi Nedir?

Thorax tomografi, göğüs bölgesinde ve akciğer bölgesinde meydana gelen şikayetlerin açığa kavuşturulması için hastalara uygulanır. Sağlık sektörü, her geçen gün gelişiyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte tanı ve tedavi koymanın daha basit olmasından dolayı doktorlar tarafından tercih edilir. Ayrıca thorax bilgisayarlı tomografi de aynı şekilde kullanılıyor. Galenlab hastalara en kaliteli hizmeti vermeye devam ediyor.

Her geçen gün gelişen tıp dünyası sayesinde çoğu hastalığın teşhisi konularak, kısa süre içinde erken tedavi başlatılır. İç organlarda meydana gelen hasarların önüne geçebilmesi ve buradaki hasarı giderebilmek adına thorax bilgisayarlı tomografi görüntüleme tekniklerinden yardım alınır.

Görüntüleme teknikleri sayesinde gözle görülmeyen ve fiziki muayenede kendini belli edemeyen rahatsızlıkların tedavisi gerçekleştirilir. Doktor talimatı üzerine thorax tomografi çekimi yapılarak hastalık tespit ediliyor.

Ortaya çıkan rahatsızlık genelde kişinin sosyal yaşantısını kötü etkileyebiliyor. Aynı zamanda solunum rahatsızlığına yol açarak kısa süre içinde ciddi sorunları beraberinde getirecektir. Hastanın yaşam kalitesini kötü yönde etkileyen ve zarar veren bu durumun önüne geçilmesi için hastaneye başvurulması şarttır. Gereken tetkikler için de galenlab her zaman hastalarının yanında olmaya devam ediyor.

Aksi durumlarda ilerleyen hastalıkların çözüme kavuşturulmamasında insan hayatı için risk taşır. İnsan vücudu kötü etkilendiğinden dolayı yaşanılan problemler her geçen gün artacaktır. Belirtiler sonucunda doktordan yardım almayı ihmal etmeden kısa süre içinde sorunların giderilmesi büyük fayda sağlayacaktır.

Toraks Bilgisayarlı Tomografi

Gerçekleştirilen thorax tomografi çekimi üç boyutlu olacak şekilde ele alınır. Göğüs bölgesinde yer alan organların net bir şekilde görüntülenmesi sağlanır. Hastanın durumuna göre görüntüleme tekniklerinden yardım alınır.

Bilgisayar alanında yapılan film çekimi sayesinde hem arşivleme hem de farklı net görünümlü olması sağlanır. Arşivlenen verilerin daha sonrasında ele alınarak göz önünde bulundurulmasında büyük katkısı vardır. Thorax tomografi doktorlar tarafından en çok kullanılan görüntüleme tekniklerindendir.

İlginizi Çekebilir  Açık Emar

Akciğer grafisi ele alınırken iç organların doğru bir biçimde görüntülenmesi sağlanır. Böylelikle kas dokuları, iç organlar, kan damarlarının ve sinirlerin görüntülenmesinde rol oynar. Net görüntüler elde edildiği için çoğu uzman hekimler bu uygulamadan yola çıkarak hastaya teşhis koymak isterler.

Özellikle işlem öncesinde hastanın damar yolundan verilen kontrast maddesi yardımı ile net görüntüler elde edildiği için güvenle ve gönül rahatlığıyla tercih edilir.

Galenlab laboratuvar hizmetlerinin sağladığı bu metottan faydalanmak isteyenlerin iletişim bilgilerinden irtibata geçmesi gerekir. Görüşme esnasında thorax bilgisayarlı tomografi hakkında detaylı bilgi ve fiyatlandırma alındıktan sonra randevu oluşturulabilir.

Torax Bt Çekimi Nasıl Yapılır?

Medikal alanda gerçekleştirilen bir görüntüleme tekniği olarak bilinir. Üç boyutlu olan bu tıbbi görüntüleme sayesinde akciğerler daha net ve detaylı bir şekilde görülmeye başlar. Yapılan thorax bilgisayarlı tomografi çekimlerinde göğüs ile toraks bölgesi baz alınarak işlem gerçekleştirilir.

Yumuşak dokuların ve kemiklerin görüntüleme tekniğinde daha net görünmesinden dolayı tercih edilirler. Doktorun talebi üzerine ve teşhis koyabilmesi adına görüntüleme teknikleri tercih edilir.

Bunun için hasta çekim odasına alınır. BT cihazının içine işlem gerçekleştirilmektedir. İlk olarak hasta sedye üzerine sırt üstü olacak şekilde yatırılır. Böylelikle göğüs bölgesi bas alınarak çekim yapılacaktır.

Yapılacak olan film çekiminde hızlı sonuç alınabilir ve kısa süre içinde işlem gerçekleştirilebilir. İnceleme yapılmadan önce hastaya damar yolu açılır ve kontrast maddesi verilir. Kontrast maddesi sayesinde detaylı ve net görüntülerin elde edilmesinde yardımcı olacaktır.

Thorax Tomografi Öncesi Bir Hazırlık Gerekli Midir?

Yapılacak olan thorax tomografi için hastanın herhangi bir ön hazırlık gerçekleştirmesine gerek yoktur. Sadece net görüntülerin elde edilebilir olması için çekim öncesinde hastanın kolundan damar yolu açılır. Damar yolundan kontrast maddesi verilerek birkaç saat aç kalması istenir.

İlginizi Çekebilir  Boyun Emarı

İşlemin aç karnına yapılması büyük önem taşır. Önceden verilen talimatlara uygun olacak şekilde hareket edilmelidir. Böylelikle daha doğru ve kesin bilgiler sonucunda teşhis konulur. Kanser riski ile karşı karşıya kalındığında gerekli olan çalışmalar yürütülür. En kaliteli hizmet galenlab tarafından verilir.

Thorax Tomografi Güvenli Midir?

Kullanılan ve tercih edilen görüntüleme tekniklerinin çok az miktarda radyasyon yayma durumları vardır. Ciddi anlamda radyasyona maruz kalmak kişiye zarar verir. Fakat burada kişinin düşük dozda radyasyona maruz kalmasından dolayı çok ciddi sorunların oluştuğu anlamına gelmez.

Bu görüntüleme tekniklerinin yaymış olduğu düşük miktardaki radyasyondan kaçınıp, işlemin gerçekleştirilmemesinden dolayı daha ciddi sorunların beraberinde geleceği anlamına gelir. Bu yüzden gönül rahatlığıyla uzman hekim talimatı ile akciğer grafisi çekilebilir.

Thorax Tomografi Zararlı Mıdır?

Görüntüleme teknikleri; her doktorun güvenle başvurabileceği durumlardan biridir. Bu sebepten dolayı buradaki thorax tomografi hakkında zararlı olduğunu söylemek doğru olmaz. Sadece radyasyonla çalışan cihazlardan yardım alındığı için ufak çaplı riskler görülebilir. Bu risklerin önüne geçilebilmesi için dikkatli ve tedbirli davranılır. Thorax tomografi gibi yöntemler ile erken tanı konulmalıdır.

Böyle durumlara maruz kalmamak için hastanın sağlığına dikkat etmesi büyük önem taşır. Çünkü burada gençlerin erken yaşlarda sigara alışkanlıklarının olması sebebiyle akciğer kanseri artış gösterir. Hastalığın önlenebilmesi için sağlık durumunun en iyi seviyede tutulması gerekir. En doğru çözüm yolu olarak bilinir.

Thorax Tomografi Fiyatları 2024

Daha güvenilir ve hızlı sonuç alınmasını isteyen hastalar için Galenlab laboratuvar hizmetleri tercih edilebilir. Yapılan thorax bilgisayarlı tomografi görüntüleme teknikleri sayesinde hayati önemin kontrol altına alınması ve tedavinin erken dönemde gerçekleşmesi sağlanır.

Tedavi sürecinin gecikmemesi için mutlaka görülen belirtiler sonucunda hastaya başvurulması gerekir. Doktor talimatı üzerine thorax bilgisayarlı tomografi çekimi gerçekleştirilir. Kullanılan cihazların kalitesi ve güvenilirliği açısından ele alınmasıyla birlikte fiyatlandırma belirlenir.

İlginizi Çekebilir  Herniografi (Fıtık) Filmi

Fiyat bilgisi değişkenlik gösterebilen bir durum olduğu için kesin bilgi verilemez. İşlemin yapılacağı tanı merkezi ile görüşme sağlayarak, güncel thorax bilgisayarlı tomografi fiyat bilgisi alınabilir. Thorax tomografi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.