Toxoplazma IGG Testi

Toxoplazma IGG Testi Nedir?

Toxoplazma ıgg testi, gebelik döneminde kanda gondii parazitin olup olmadığını tespit etmek ve teşhis koymak amacı ile uygulanır. Bebek bekleyen kadınların karnının içinde toksoplazma enfeksiyonuna özgü antikorlar aranır.

Toxoplazma IGG testi sayesinde anne adayının daha önce bu enfeksiyonu geçirip geçirmediği hakkında ve o tarihlerde parazit taşıdığı ile ilgili bilgiler edinilir.

Ortaya çıkan belirtiler neticesinde hekime başvurulması gerekmektedir. Rahatsızlığın belirtileri arasında baş ağrısı görmede bulanıklık lenf bezlerinin şişmesi ve hafif ateş görülebiliyor.  Bu belirtilerin görülmesi durumunda kesinlikle toksoplazma testi yapılmalıdır.

Toxoplazma IGG Testi Nasıl Yapılır?

Bu ötes herhangi bir zamanda ya da gebelik sürecinde yapılır. Yapılacak olan toxoplazma igg testi son derece basittir. Hastanın verecek olduğu bir tüp numune kan neticesinde işlem laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. Ayrıca hastanın vermiş olduğu kanın içerisinde Igm ve Igg antikorları da incelenir.

Bu antikorlarda Igg kişinin daha önce hastalığı geçirdiğini dair belirtilerin olup olmadığı yönünde inceleme yapılmaktadır. Igm ise hastalık geçirildikten sonra vücuttaki aktif enfeksiyonların belirtilerini incelemek için  yardımcı olur.

Toxoplazma IGG Testi Normal Değerleri Nedir?

Toxoplazma IGG testi yapıldıktan sonra sonuç olarak IGG pozitif ve IGM negatif çıkması durumunda kişide enfeksiyon bulunmadığı anlamına gelir ve kişinin daha önce bu hastalığı geçirmiş olduğuna dair enfeksiyonlara rastlanır. Test sonucunun pozitif çıkması bazı durumlarda kişinin ömür boyu sürecek bağışıklığı kazanmış olduğuna da işaret eder.

IGG negatif ve IGM pozitif çıkarsa hamilelik sürecinde aktif enfeksiyona rastlanmış olduğu ve en kısa süre içerisinde tedavilerin başlatılması gerektiğine işarettir. Her iki durumda da pozitif değerlere rastlanması halinde toxoplazma IGG testi tekrardan yapılması gerekir.

Yapılan testten sonra son 2 yıl içerisinde hastane enfeksiyonu geçirdiğini ve yeni enfeksiyonların oluştuğuna rastlanır. Bu durum genel olarak yapılan toksoplazma testinden sonra yorumlanabilir.

İlginizi Çekebilir  Faktör V Testi

Toxoplazma IGG Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Yapılan birçok testi ve tahlillerde bireyin aç karnına işlem yaptırması gerektiği durumlar mevcuttur. Böyle durumlarda laboratuvar görevlileri ya da hekim tarafından bu konuda bilgilendirme yapılmaktadır. Burada tespiti yapılacak olan enfeksiyonlar için bireyin testten önce alkol ve sigara tüketilmiş olması gereklidir.

Toxoplazma IGG testi yapılmadan önce kişinin aç karnına işlem yaptırma zorunluluğu aranmaz. Ancak bazı durumlarda farklılık gösterebilen bir konu olduğundan dolayı muhakkak uzman hekim veya laboratuvar görevlisinden detaylı bilgi alınmalıdır.

Toxoplazma IGG Belirtileri Nelerdir?

Ortaya çıkan belirtiler kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bazı durumlarda kendini belli etmeden vücutta yerine alır. Bu gibi durumların önüne geçmek için muhakkak toxoplazma ıgg testi yaptırmak gerekir.

Hastada belirtinin görülmediği durumların göz önüne alınarak testin yapılması daha sağlıklı bir şekilde karar alınmasına yardımcı olur. Ancak bazı durumlarda hastalarda belirtiler görülür. Yorgunluk vücut ağrısı baş ağrısı ateş ve lenf düğümlerinde ortaya çıkan şişkinlikler hastalığın belirtileri arasındadır.

Bağışıklık sisteminde ortaya çıkan zayıflıktan dolayı semptomların şiddetli bir şekilde  görüldüğüne rastlanır. Bu durum aids, hıv, kemoterapi gören hastalar ve organ nakli bekleyen hastalarda şiddetli olarak görülebilir. Belirtiler görüldüğü zaman vakit kaybetmeden toxoplazma ıgg testi  yaptırmak gereklidir.

Toxoplazma Gondi Enfeksiyonunu Nasıl Anlayabilirim?

Bu rahatsızlık yalnızca gebelik dönemleri için geçerli değildir. Normal yaşam şartlarında da insanlar farklı dönem ve zamanlarda  toksoplazma gondi parazitine maruz kalabilir. Bu durum meydana gelen enfeksiyonlarının belirtileri neticesinde ortaya çıkar. Diğer hastalıklarla aynı özellikleri göstermesi ile beraber bazı durumlarda fark edilmez. Fakat gebelik döneminde bu durum daha farklı şekilde görülür ve fark edilir.

Hamilelik dönemlerinde toksoplazma enfeksiyonunun geçirilmesi ile beraber bu hastalığın bebeğe geçme oranı oldukça yüksektir. Hastalık bebeklerde de görülebiliyor. Bu durum hem bebekte hem de annede sağlık problemlerinin oluşmasına yol açabilir.

İlginizi Çekebilir  CEA Testi

Ortaya çıkan belirtiler neticesinde toksoplazma ıgg testi yaptırmak gereklidir. Test sayesinde daha kesin sonuçlara varılır. Böylece hekim daha sağlıklı ve doğru tedavi yöntemini uygulamış olur.

Enfeksiyon Gebelik Döneminde Tedavi Edilebilir mi?

Bu durumda genellikle gebelik sürecinde önce ve sonrasında yapılması gereken test grubudur. Bu test grubu ile bireyin enfeksiyon taşıyıp taşımadığı hakkında detaylı bilgiye sahip olmak mümkündür. Eğer bu durum 40 hafta sonrasında ortaya çıkmışsa bu süreç risk taşır ve değişkenlik göstermeye başlar.

Bu nedenle muhakkak rutin sağlık kontrollerinin yapılması ve ortaya çıkan rahatsızlıkların önüne geçilmesi gereklidir. Dikkat edilmesi gereken konulara ve hijyene muhakkak önem vermek gereklidir.

Toksoplazma ıgg test sonucunun pozitif olması durumunda endişe ve korkuya kapılmamak gereklidir. Bu enfeksiyonun her zaman bebeğe geçmesi anlamına gelmez. Bu nedenle çok daha bir kalpli olmak ve rutin olarak doktor kontrollerinin yapılması gereklidir.

Toxoplazma Igg Testi Fiyatları 2024

Bu test bütün sağlık kurumlarında ve kadın doğum klinikleri nde yapılan testler arasında yer alır. Gebelik sürecinin kontrol altına alınması ve bu süreçte gebelerin daha sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam etmesi için toksoplazma ıgg testi yapılır.

Bu testler çok fazla hastane ve kurumda gerçekleştirildiği için fiyat bilgisine net olarak rastlamak mümkün değildir. Yapılan toxoplazma ıgg testi fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için muhakkak başarılı ve güvenilir bir hastane ile iletişime geçmek gerekir. Bu sayede doğru ve net bir bilge alınabilir. Toxoplazma ıgg testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.