Transrektal Ultrason

Transrektal Ultrason Nedir?

Transrektal ultrason, prostat kanseri başta olmak üzere çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde erkeklere uygulanır. Bu yöntem erkeklerde oldukça fazla uygulanıyor. Prostatın görüntülenmesinde ve tedavi edilmesinde önemli bir işlemdir. İşlem sırasında hassas bir şekilde hareket edilir. İşlemin süresi ise genel olarak 15 ila 30 dakika arasında değişir.

Bir transrektal ultrason (TRUS), prostat sonogramı veya endorektal ultrason olarak da adlandırılabilir. Prostat ve çevresindeki dokulara bakmak için kullanılır.

Bir ultrason dönüştürücüsü (prob olarak da adlandırılır), rektumun duvarından prostat ve çevresindeki dokuya ses dalgaları gönderir. Bir bilgisayar, organlardan yansıyan dalga modellerini (yankı olarak adlandırılır) analiz eder ve bunları doktorların bir video ekranında görüntülediği bir görüntüye dönüştürür.

Transrektal Ultrasonu Nasıl Yapılıyor?

Prostat için yapılan görüntüleme yönteminde radyasyon ya da X ışını kullanılmıyor. Bu sayede de herhangi bir riski bulunmaz. Yani sağlık açısından zararlı olan bir görüntüleme yöntemi değildir.

Transrektal ultrason yönteminde ultrason probu kullanılarak makattan giriş yapılır. Böylece farklı açılardan görüntü elde edilerek sağlık sorunları tespit edilir. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında bu işlem yapılıyor.

TRUS genellikle bir doktor muayenehanesinde, klinikte veya hastanede yapılır. Test genellikle 15-30 dakika sürer ve aynı gün eve gidebilirsiniz.

TRUS’unuz olmadan önce bazı özel hazırlıklar gereklidir. Kanı incelten bazı ilaçları alırsanız, doktorunuz testten 7-10 gün önce bunları almayı bırakmanızı söyleyecektir. Kolon ve rektumun temizlenmesine yardımcı olmak için işlemden 1-4 saat önce size bir lavman verilecektir. İşlemden hemen önce sağlık ekibi mesanenizi boşaltmak için idrara çıkmanızı isteyebilir.

Test sırasında muhtemelen dizleriniz göğsünüze doğru bükülmüş halde yan yatmanız istenecektir. Doktor ultrason probu üzerine koruyucu bir örtü ve yağlayıcı koyar. Doktor daha sonra yaklaşık bir parmak genişliğindeki probu rektuma geçirir. Dönüştürücü yerindeyken rektumda baskı hissedebilir veya dolgunluk hissedebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Ortoröntgenogram

Bazen doktorlar, prostattan numune toplamak için çekirdek biyopsi yapmalarına yardımcı olmak için bir TRUS kullanır.

Çoğu erkekte TRUS’un kendisinden herhangi bir yan etkisi olmaz. Yan etkiler genellikle prostat biyopsisi sırasında TRUS kullanıldığında ortaya çıkar.

Transrektal Ultrasonografi Kimlere Uygulanır?

Transrektal ultrasonografi yöntemi erkekler için kullanılan bir görüntüleme işlemidir. Prostat, üreme konusunda işlevi bulunan bir yardımcı bezdir.

Bu bezin incelenmesi için yapılan görüntüleme ise transrektal ultrason oluyor. Prostat kanserinin teşhis edilmesinde ve bu hastalığa sahip olan kişilerde hastalığın ne kadar ilerlediğini görmek için kullanılıyor. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında sıklıkla uygulanıyor.

Anormal bir TRUS sonucu, bir erkeğin aşağıdakilere sahip olduğu anlamına gelebilir:

  • Genişlemiş bir prostat (iyi huylu prostat hiperplazisi olarak adlandırılır)
  • İltihaplı veya enfekte prostat (prostatit olarak adlandırılır)
  • Prostat kanseri

Bir TRUS anormal bir alan gösteriyorsa ancak biyopsi örneğinde kanser bulunmazsa, başka bir prostat biyopsisi yaptırmanız gerekebilir. İşlem, aşağıdaki durumlarda 6-12 ay içinde tekrar yapılabilir:

  • PSA seviyesi yükselir
  • İlk biyopsideki hücrelerin kanser öncesi olması

Transrektal Ultrason Prostatın Görüntülemesi Nedir?

Erkeklerde prostat kanseri sık meydana gelen bir sorundur. Hem güvenilir hem de faydalı bir işlem olarak ön plana çıkar. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında gerçekleştirilen radyolojik bir görüntüleme yoludur. Prostata tanı koymak ve incelemek için transrektal ultrason yöntemi kullanılır. Ultrason sonrası gerekli olursa biyopsi yapılabiliyor.

Transrektal ultrason (TRUS), erkeklerde prostat durumunu değerlendirmek için en yaygın olarak kullanılan bir tekniktir.

  • Prostat bezi ultrason eşliğinde prostat biyopsisi de dahil olmak üzere,
  • Kolon/rektum kanseri invazyon derinliği (evreleme amaçlı)

Ayrıca transrektal dren yerleştirilmesinde veya pelvik organların transabdominal yaklaşımla yetersiz değerlendirildiği ve transvajinal yaklaşımın mümkün olmadığı veya tercih edilmediği nadir problem çözme durumlarında yol gösterici olarak kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir  Enteroklizis

Prostat bezini değerlendirmedeki faydası, kadınlarda transvajinal görüntülemeye benzer. Ultrason probu, ilgilenilen organa mümkün olduğunca yakın yerleştirilir ve daha sonra uzaysal çözünürlükte bir iyileştirme ile daha yüksek frekanslı bir probun kullanılmasına izin verir.

Transrektal Ultrason Kullanım Alanları

Prostat, erkek üreme organlarından birisi olarak biliniyor. Prostat bezinin incelenmesi içinse ultrason yöntemi kullanılır. Prostatta büyüme meydana gelmesi ya da hastalık ortaya çıkması durumunda transrektal ultrason yöntemi kullanılır.

Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında bu işlem yapılıyor ve prostat sorunlarını tespit edilerek en kısa sürede tedaviye başlanıyor.

Prostat spesifik antijen (PSA) seviyesi yüksekse, doktor dijital rektal muayene (DRE) sırasında anormal bir alan hissederse veya bir erkeğin idrar yapmada zorluk gibi belirli semptomları varsa, prostat kanseri teşhisine yardımcı olmak için genellikle bir TRUS kullanılır. TRUS şu amaçlarla yapılır:

  • Prostatta anormal alanlar aramak
  • Prostattan numune toplamak için biyopsi sırasında bir iğneye kılavuzluk etmek
  • Prostatın boyutuna ve şekline bakmak

Bir erkeğin üreme sistemindeki kistler gibi kısırlığa neyin neden olduğunu bulmak için bir TRUS da kullanılabilir.

Bir TRUS, prostatın veya çevresindeki yapıların kanserli ve kanserli olmayan durumlarına yönelik tedaviler sağlamak için de kullanılabilir. Örneğin, doktorlar brakiterapi için bir implant yerleştirmek, yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason (HIFU) vermek veya kriyocerrahi yapmak için bir TRUS kullanabilir.

Transrektal Ultrason Fiyatları 2024

Ultrason yönteminde fiyatlar hizmet alınan sağlık kurumuna ve tam olarak ne amaçla görüntüleme yapıldığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Galenlab laboratuvar hizmetleri internet sitesinden hem transrektal ultrason hem de fiyatlar hakkında bilgi alınabilir. Transrektal ultrason fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.