Tüm Batın Usg

Tüm Batın / Üst Abdomen Ultrasonografisi Nedir?

Tüm batın usg, ultrason teknikleri ele alındığında bu yöntem en fazla tercih edilenlerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Karın boşluğunun görüntülenmesi için bu yöntem kullanılıyor. Diğer birtakım radyoloji görüntüleme yöntemleri ile kıyaslandığında daha pratik ve kolay bir işlem olduğu söylenebilir. İç organlarda bir sağlık sorunu varsa tüm batın ultrasonu ile tespit edilir.

Abdominal ultrason, çok çeşitli tıbbi sorunları güvenli bir şekilde teşhis etmek için kullanılan bir görüntüleme testidir. Hızlı ve neredeyse ağrısızdır. Radyasyon kullanmaz. Bu test hem rutin hem de tehlikeli durumları tespit eder.

Birkaç tür ultrason testi vardır. Her biri vücudun belirli bölgelerini görüntülemek için tasarlanmış bir sonda kullanır. Karın ultrasonu, karnınızdaki (göbek) içindeki organları ve diğer yumuşak dokuları (kan damarları gibi) gösterir.

Tüm batın ultrasonu, insanlarda karın boşluğundaki organları görüntülemek için yapılan işleme denir. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında profesyonel olarak gerçekleştiriliyor.

Aynı zamanda gebe kadınlarda fetüsün izlenmesi ve gelişimin görülmesi için de kullanılır. Siroz, hepatit, karaciğer yağlanması, safra kesesi sorunları, pankreas incelemesi gibi durumlar için kullanılır.

Karın ultrason testi için eğitimli bir tıp uzmanı (sonografi uzmanı) karnınıza özel bir jel uygular. Sonografi uzmanı daha sonra probu jel üzerinde hareket ettirir. Probdan gelen ses dalgaları cildinizden geçer ve yumuşak dokulardan (organlar gibi) geri döner. Gerçek zamanlı (canlı) görüntüler yakındaki bir bilgisayar ekranında görünür.

Tüm Batın Usg Neden Yapılır?

Hastaların karın bölgesinde herhangi bir hastalık ya da sağlık sorunu olması durumunda ultrason çekimi yapılır. Aynı zamanda gebeliğin takibinde de tüm batın usg yapılabiliyor. Galenlab laboratuvar işlemleri kapsamında hem alt hem de üst batın detaylı bir şekilde görüntülenebilir.

Karın ultrasonu, hamilelik boyunca doğmamış bir bebeği kontrol etmek için yaygın bir testtir. Sağlayıcılar genellikle bu testi doğum öncesi ultrason olarak adlandırır.

İlginizi Çekebilir  Boyun Ultrasonu

Karın ultrasonu ayrıca açıklanamayan karın (mide) ağrısının nedenini belirlemeye yardımcı olabilir. Bu test, birçok rutin problemin (böbrek taşları gibi) ve daha ciddi sağlık sorunlarının (kan pıhtıları gibi) teşhisine yardımcı olur .

Sağlayıcılar şunları tespit etmek için abdominal ultrason testleri kullanır:

 • Mesane taşları
 • Büyümüş dalak
 • Safra taşları
 • Kolesistit (safra kesesi iltihabı).
 • Pankreatit (iltihaplı pankreas).
 • Kanser gibi durumlar; mide kanseri veya pankreas kanseri.
 • Yağlı karaciğer hastalığı.
 • Abdominal aort anevrizması (orta bölgenizdeki aort duvarında bir çıkıntı).

Tüm Batın Usg ile Hangi Bölgeler İncelenebilir?

Görüntüleme yöntemi ile birçok farklı bölgenin incelenmesi mümkündür. Karın içindeki her organ için tüm batın ultrasonu kullanılabilir. Gebelik döneminde bebek için de kullanılıyor.

Böbrekler, pankreas, dalak, safra kesesi, karaciğer gibi birçok organın incelenmesinde kullanılır. Galenlab laboratuvar hizmetleri ile bu işlemin yapılması mümkündür.

Uzman doktorlar, karnınızın belirli bölgelerinin ultrason değerlendirmesini ister. Sağ üst kadran ultrasonu, sindirim sisteminin üç organını inceler:

 • Karaciğer.
 • Pankreas.
 • Safra kesesi.

Tam bir karın ultrasonu bu üç organı inceler ve şunları ekler:

 • Böbrekler.
 • Dalak.
 • Mesane.
 • Abdominal kan damarları (inferior vena kava ve aort gibi).

Tüm Batın Usg Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar

Ultrason öncesinde hastaların yapması gereken önemli hazırlıklar yoktur. Bu işlem girişimsel değildir ve kolaydır. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında tüm batın ultrasonu çekilmeden önce gerekli talimatlar hastaya aktarılır. Hastanın durumuna göre nasıl hazırlık yapılacağı değişebilir.

Uzman doktorlar muayenenizden önce size eksiksiz talimatlar verecektir. En doğru test sonuçlarını sağlamak için talimatlarını izleyin.

Sağlık uzmanları, testinizden birkaç saat önce yemeyi veya içmeyi bırakmanızı isteyebilir. Bazı durumlarda, testinizden hemen önce belirli bir miktarda su içmeniz gerekebilir. Veya hiç hazırlamanız gerekmeyebilir.

Karın ultrason taraması için rahat bir masaya sırt üstü yatarsınız. Gömleğinizi çekmeniz veya çıkarmanız veya bir hastane önlüğü giymeniz gerekecektir.

Test sırasında, eğitimli bir profesyonel:

 • Karnınıza jel uygular. Suda çözünür jel, sağlayıcının inceleyeceği karnınızdaki tüm alanları kaplayacaktır. Bu jel soğuk hissedebilir. Size zarar vermez veya kıyafetlerinize zarar vermez.
 • Probu cildinizin üzerinde hareket ettirir. Teknisyen el ultrason çubuğunu jelin üzerinde cildinizin üzerinde nazikçe hareket ettirir. Teknisyen, söz konusu alanları açıkça görene kadar probu ileri geri hareket ettirir.
 • Size talimatlar verir. Bu testi yapan profesyonel, en net görüntülerin nasıl elde edileceği konusunda eğitim almıştır. Bir tarafa dönmenizi veya nefesinizi birkaç saniye tutmanızı isteyebilirler.
 • Cildinizi temizler. Teknisyen cildinizde kalan jeli siler.
İlginizi Çekebilir  Lomber (BEL) MR

Sağlayıcınız kan damarlarınızı incelemek istiyorsa, testiniz Doppler ultrason içerebilir. Doppler ses dalgaları, kan damarlarınızdaki kanın nasıl aktığının ayrıntılarını algılar.

Tüm Batın Usg Fiyatları 2024

Karın ultrasonu genellikle zarar vermez. Ultrason çubuğu hassas bir alana dokunursa baskı veya hafif rahatsızlık hissedebilirsiniz. Hissettiğiniz herhangi bir rahatsızlık işlemden hemen sonra geçmelidir. Tıp topluluğu, eğitimli profesyoneller tarafından yapıldığında ultrasonun doğru ve güvenli bir test olduğu konusunda hemfikirdir.

X ışınlarının aksine, ultrason radyasyon kullanmaz (radyasyon yüksek dozlarda tıbbi sorunlara neden olabilir). Ultrasonun bilinen bir yan etkisi yoktur.

Ultrason işleminin fiyatları hizmet alınan sağlık kurumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda ne amaçla ve ne kadar kapsamlı çekim yapılacağı da fiyatı etkileyen unsurlardır.

Galenlab laboratuvar hizmetleri internet sitesinde tüm batın ultrasonu fiyatları hakkında bilgi alınabilir. Tüm batın usg fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.