Üçlü Test

Üçlü Test Nedir?

Üçlü Test; Gebelik döneminde hem annenin hem de karnındaki bebeğin sağlığı için düzenli olarak kontrollerin ve zamanında gerekli olan testlerin yapılması büyük önem arz eder. Gebelik döneminde yapılması gereken testlerin başında üçlü test geliyor.

Gebelik döneminde yapılan üçlü tarama testi ile anne karnındaki bebeğin sağlık durumu hakkında bilgiye ulaşılır. Üçlü test ile kromozal anomaliler ve nöral tüp defekti gibi bulguların olup olmadığı analiz edilir. Kesin bir bilgiye ulaşılamadı hakla beraber bu hastalıklar ile ilgili ihtimaller sunan bir test çeşididir.

Üçlü Test Ne Zaman Yapılır?

Bir çeşit tarama testidir. Kesin bir sonuç vermeyen test türüdür. Yalnızca tarama yapılarak olasılık verir. Normal hamilelik takibinde son derece faydalı bilgiler veren bu test artık dörtlü test olması sebebiyle daha az kullanılıyor.

Yüksek riskli hamilelerde üçlü test yerine dörtlü test taraması yapılmaktadır. Üçlü test hamileliğin 16 ila 20 haftaları arasında uygulanır. En uygun yapımı haftası ise hamileliğin 18. haftasıdır.

Üçlü Test Nasıl Yapılır?

Anne karnındaki bebekten yani diğer bir tanımla amniyon sıvısından numune alınarak yapılan bir tarama türüdür. Anne karnındaki bebekte kromozal bir hastalık olup olmadığı incelenir. Bu testi gebelik sürecinin takip eden jinekoloji uzmanı tarafından takipler sırasına gerek görülmesi halinde istenir.

Gebelik kontrollerinde elde edilen bulgular normal seyrinde ise bu durumda jinekoloji uzmanı üçlü test yapılmasına gerek duymaz. Gebelik döneminde yapılan üçlü tarama testinin en doğru sonucu vermesi için testin en doğru gebelik haftaları arasında yapılması büyük önem taşır.

Üçlü Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Hamileliğin 16. ila 20. haftaları arasında jinekoloji uzmanının gerek görmesi durumunda yapılan üçlü test bebeğin ve anne adayının sağlığı açısından büyük önem taşır. Üçlü tarama testi için anne adaylarının aç veya tok olması şartı aranmaz. Bu atesten gün içerisinde herhangi bir saatte aç veya tok olarak yapılması mümkündür. Çünkü bu değerler açlık ya da tokluğa bağlı olarak değişmez.

İlginizi Çekebilir  Hormon Testi

Testin Başarı Oranı Nedir?

Üçlü test genel olarak hamileliğin 16 ve 18. haftaları arasında yapılmaktadır. Anne karnındaki bebeğin down sendromu ve trizomi 18 adı verilen genetik bozukluğa sahip olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Günümüzde bu testin anne karnındaki bebeğin down sendromlu olup olmadığını tespit edebilmedeki gücünün zayıf olması sebebiyle etkinliğini yitirmiş durumdadır. Bu testin yapılmasının ardından sonucunun riskli çıkması halinde anne adaylarına amniyosentez yapılması durumumda down sendromu ile doğacak olan bebekten yalnızca 60-65 tanesi tespit edilebilir.

Üçlü Test Kaçıncı Haftada Yapılır?

Gebelik döneminde düzenli olarak rutin kontrolleri ve testlerin yapılması anne adayının ve bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşır. Yapılan bu kontroller ve testler ile anne veya bebeğin sağlığında ortaya çıkabilecek olumsuz bir durumun erken tesisinin yapılması ve tedavisinin başlanmasına olanak sağlanır. Üçlü tarama testi bu testler arasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Üçlü tarama testinin kadın doğum uzmanı tarafından tavsiye edildiğinde kesinlikle aksatılmaması ve zamanında yapılması gereklidir. Gebeliğin 4 ve 5 aylarında yapılması gerekli olan üçlü tarama testi 16 ila 20. haftalarda yapılır. Anne karnındaki bebek omurilik ve beyin gelişimini 16. haftada tamamlar. Bu sebeple bu testin 16. haftadan 20. haftaya kadar yapılması gereklidir.

E3 Değeri Kaç Olmalı?

Gebelikte uygulanan üçlü test ile bazı anomalileri saptamak mümkündür. Aanne karnındaki bebeğin down sendromu ile beraber trizomi 18 riskini de hesaplar. Yapılan üçlü testte advers sendromu için sınır olan değer yüzde birdir.

Üçlü Test Sonuçları

Üçlü test sonuçları ile anne karnındaki bebekte kromozal sorunların önceden teşhis edilmesi mümkündür. Üçlü test ile anne karnındaki bebeğin trizomi 18 ve down sendromu gibi risk faktörlerine sahip olup olmadığı saptanmaktadır.

İlginizi Çekebilir  İnce Bağırsak Pasaj Grafisi

Yapılan bu testin sonuçlarının yüksek çıkması halinde kesin bir sonuca varmak amacı ile CVS veya amniyosentez gibi yöntemlere gidilir. İkili tarama testlerine oranla nöral tüp defekti gibi riskini belirlemek amacı ile yapılan üçlü test afp değeri ile bu hastalığın riskini oranını sunar.

Üçlü Test Fiyatları 2024

Gebeliğin belli haftalarında anne adaylarından istenen üçlü tarama testi yaygın olarak yapılmaktadır. Anne adayları bu test için devlet hastaneleri ya da özel hastaneleri tercih edebilir. Yapılacak olan üçlü testin fiyatı devlet hastanesine ya da özel hastanenin uygulamış olduğu fiyat prosedürüne bağlı olarak farklılık gösterir.

Sosyal güvencesi olan anne adayları için devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Özel hastanelerde ise belli bir ücrete tabi tutulur. Sosyal güvencesi olan anne adayları özel hastanelerde indirimden faydalanarak test yaptırabilir.

Ayrıca özel sağlık sigortası bulunan kişiler için özel hastanelerde ekstra indirim uygulanır. Acil durumlarda veya ihtiyaç halinde üçlü test sonuçlarının daha erken çıkması için anne adayları özel hastaneleri tercih edebilir. Özel hastanelerde sonuçlar çok daha kısa sürede çıkacaktır. Üçlü test fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için hemen bizlere ulaşabilirsiniz.