Üre Testi

Üre Testi Nedir?

Üre testi hastaların böbrek fonksiyonlarını güvenilir bir şekilde değerlendirebilen bir testtir. Üre, karaciğerde oluşan protein metabolizmasının bir parçasıdır.

Üre, protein vücudunuzda parçalandığında oluşur. Böbreklerinizin bir sorunu olup olmadığını anlamak için üre testi yapılır. Böylelikle böbreklerinizin ne kadar iyi çalıştığını görebilirsiniz.

Üre, vücudun doğal proteinleri parçalama sürecinin bir parçası olarak oluşan atık bir üründür. Bu test aynı zamanda vücuttaki keratin ile birlikte değerlendirilir. Test tanı, tarama ya da değerlendirme amacıyla kullanılır. Üre testinin amacı böbrek rahatsızlığının ortaya çıkartılmasıdır. Böbreklerde yaşanan sıkıntılarda doktorlar genellikle sizde üre testi ister.

Üre Testi Nasıl Yapılır?

Üre testi normal kan testleri ile birlikte alınır. Yani bu test kan aracılığı ile yapılır. Bu test damardan alınan kan numunesi ile yapılır. Doktorunuz bir böbrek sorununuz olduğunu düşünüyorsa böbrek hastalığına neden olabilecek durumlardan şüpheleniyorsa üre testi istemesi söz konusu olabilir. Bu test için özel bir hazırlık yapmanız gerek yoktur.

Ancak doktorunuz test öncesi karnınızın aç olmasını talep edebilir. Bu nedeni ise sonuçlarınız hakkında daha sağlıklı veriler elde etmektir. Üre ve kreatifin seviyeleri, böbreğin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmek ve böbrek hastalığı olan için doktorunuzun öncelikli olarak isteyeceği taramalar arasında yer alır.

Üre Testi Ne Zaman Yapılır?

Üre testi aslında doktorunuzun isteyeceği rutin testler arasında bulunabilir. Bunun yanı sıra böbrek yetmezliğinin teşhisini koyabilmek adına istenebilir. Üre test ile aynı zamanda protein değerleri izlenir.

Böbrek rahatsızlıkları üre testi için bir nedendir. Farklı olarak ise baş ağrısı, yorgunluk ve tipik vücut ağrılarının bulunması durumunda doktorunuz diğer kan testleriniz ile birlikte üre test de isteyebilir.

Üre testinde bir değer ortalaması bulunur. Bu testin altında ya da üstünde olmanız durumunda vücudunuz bir sorun ile karşılaşır. Doktorunuz bu konuda gerekli değerlendirmeleri yaparak teşhisini koyar.

İlginizi Çekebilir  Hemoglobin Testi

Üre Nefes Testi Ağız Kokusu Neden İstenir?

pylori bakterisini tespit amacıyla Üre nefes testi ağız kokusu istenebilir. Helicobacter pylori midenizi ya da ince bağırsağın ilk kısmını enfekte eden bir bakteridir. peptik ülser semptomlarının bulunması durumunda uzman doktorunuzun sizden üre nefes testi istemesi söz konusu olur. Bu test esnasında balon benzeri bir torbaya nefes vermeniz istenir.

Soluduğunuz karbondioksit miktarı test için gerekli olan bir ölçüttür. Daha sonra sizden aromalı bir çözelti istenir ve ikinci defa nefes vermeniz istenir. Genellikle bu çözelti limon aromalı olur. İkinci torbaya verdiğiniz ikinci karbondioksit ile diğer karbondioksit karşılaştırılır.

Üre Düşüklüğü Nedir?

Üre, amino asitlerin metabolizması sırasında üretildiğinden, en yaygın neden protein alımının azalmasıdır. Vücut daha fazla protein üretiyorsa düşük üre seviyeleri de oluşur. Bunun yanı sıra karaciğer hasarı da üre düşüklüğüne sebebiyet verebilir. Kandaki çok düşük üre seviyeleri, çok az tanısal öneme sahiptir. Yaygın nedenler düşük protein alımı ya da karaciğer hastalığına bağlıdır.

Üre Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Düşük proteinli beslenme alışkanlığınızın bulunması kandaki ürenizin az olmasına sebebiyet verir. Üre düşüklüğünde ciddi belirtilerin olması söz konusu değildir. Genellikle belirli bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Aldığınız bir takım ilaçlar kanınızda bulunan üre seviyelerinin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle üre düşüklüğünde ciddi belirtiler görmeniz söz konusu olmaz.

Üre Yüksekliği Nedir?

Genellikle böbrek rahatsızlıklarında üre yüksekliği yaşamanız söz konusu olur. Bozulmuş böbrek fonksiyonu kandaki üre yüksekliğinin temel nedenleri arasında yer alır. Bu nedenle doktorunuzun böyle bir durumdan şüphelendiğinde sizden üre tesi isteyebilir. Vücudun çok fazla kalması kandaki üre seviyelerinin artmasının temel nedenleri arasında sayılabilir.

Üre Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Kişiler çeşitli nedenlerden dolayı vücudundaki bir takım ağrılardan şikâyetçi olabilir. Bu durumda doktorunuz kanınızdaki üre seviyelerini izleyip değerlendirmek maksadıyla sizden üre testi isteyebilir.

İlginizi Çekebilir  LDL Kolesterol Testi

Mide bulantısı ve kusma, kaşıntı, vücutta yaşanan kilo kaybı, yorgunluk ve halsizlik, kas ağrıları, hafıza ile ilgili problemler, nefes darlığı yaşanabilecek belirtiler arasında yer alır. Üre yüksekliği genellikle böbrek rahatsızlıklarında kendini belli eder.

Ancak bunun tek nedeni bu değildir. Aldığınız ilaçlar da sizde bir takım sorunlar ortaya çıkartabilir. Bu durumda da üre yüksekliği yaşamanızda söz konusu olur. Üre test tüm bu yaşanan problemlerin ortaya çıkarılmasında önemli bir rol oynar. Bu nedenle doktorunuzun sizden üre testi istemesi tamamen yaşadığınız sorunları ortaya çıkarmak istemesidir.

Üre Nefes Testi Yaptıranlar

Üre nefes testi bir açıdan farklı gelebilir. Bu konuda endişelerinizin olması gayet doğaldır. Ancak bilmeniz gereken yan etkisi olan ya da endişe edeceğiniz bir test değildir. Aksine sağlığınız için son derece gerekli olan bir testtir. Bu nedenle test yaptırırken gerilmenize ya da ekstra bir durum yaşamanıza gerek yoktur.

Üre Nefes Testi Fiyatları 2024

Üre testi ve üre nefes testi birbirinden bağımsız farklı testlerdir. Bir kan yoluyla yapılır. Üre test damarınızdan alınan kanın analiz edilmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Üre nefes testi ise bundan farklı bir testtir.

Nefes testi her hastanede yapılamadığından fiyatları sağlık kuruluşuna göre farklılık gösterebilir. Zaten doktorunuz sizden böyle bir test istediğinde mutlaka fiyat konusunda bilgilendirme yapacaktır. Ancak söz konusu sağlığınız olduğundan bu konuda oldukça titiz davranmalısınız. Üre nefes testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.