Ürik Asit Testi

Ürik Asit Testi Nedir?

Ürik asit testi, gut teşhisine yardımcı olmak için kandaki bu bileşiğin yüksek seviyelerini tespit etmek için yapılır. Ürik asit, vücudun pürin adı verilen bazı maddeleri parçaladığında meydana gelen bir çeşit kimyasal maddedir.

Pürinler normalde vücutta üretilir. Ürik asit kanda çözünür ve böbreklere gider. Oradan idrarla geçer. Vücudunuz çok fazla ürik asit üretiyorsa veya yeterince atmıyorsa bu durum rahatsızlanmanıza neden olabilir.

Ürik asit idrar testi, tekrarlayan böbrek taşlarının nedenini teşhis etmeye yardımcı olmak ve gut hastalarını taş oluşumu açısından değerlendirmek amacıyla yapılır. Gut rahatsızlığı yoğun ağrıya neden olur. Bu durumda ürik asit testi yapılır. Bu test sıradan kan testiyle aynı şekilde yapılır. Hiçbir yan etkisi yoktur. Vücudunuzda herhangi bir kesi oluşmaz.

Ürik Asit Testi Nasıl Yapılır?

Asit testi kan yoluyla yapılan bir testtir. Bir uzmanın kolunuzda bulunan damardan aldığı kan örneği laboratuvara gönderilerek orada incelenerek analiz edilir. Gut ve böbrek taşlarının tanı ve tedavisinde önemli bir testtir. Kemoterapi ve radyasyon tedavisi olan kimselerde yüksek hiperürisemi olabilir. Bu nedenle bu tedaviyi gören kimselerden düzenli ürik asit testi istenebilir.

Ürik asit testi hasta için oldukça kolaydır. Sadece kan alınırken iğnenin girmesine bağlı olarak küçük bir batma hissi olabilir. Bunun dışında herhangi bir yan etki ya da ağrı yaşanması söz konusu olmaz.

Ürik Asit Testi Ne Zaman Yapılır?

Ürik asit testi kanınızda yüksek düzeyde ürik asit olup olmadığını analiz etmek için yapılır. Yüksek düzeyde ürik asit gut ve böbrek taşlarına neden olabilir. Bunun yanı sıra kanser tedavisi sırasında gerçekleşen kemoterapi sırasında da bu testin istenmesi olasıdır. Çünkü kişinin gördüğü tedaviye bağlı olarak vücudunda ürik asit tespiti söz konusu olabilir.

İlginizi Çekebilir  LH Testi

Hatta bazı doktorlar özellikle kanser hastalarından bu testi düzenli olarak ister. Gut hastalığı olan kimseler şiddetli eklem ağrısı yaşayabilir. Test, ürik asit seviyenizin çok yükselip yükselmediğini kontrol etmek maksadıyla istenir.

Ürik Asit Değeri Kaç Olmalıdır?

Bazı ilaçlar ürik asit seviyesini artırabilir ya da azaltabilir. Özellikle idrar söktürücü ilaçlar bu konuda daha fazla etkiye sahiptir. Ürik asit kanda tespit edildiğinden bazı değer aralığında olması normal olarak kabul edilir. Bu durumda ürik asit seviyelerinin erkeklerde 2,5–7,0 mg/dl kadınlarda ise 1,5–6,0 mg/dl olması normal olarak kabul edilir.

Ürik Asit Düşüklüğü Nedir?

Ürik asidin yüksek olması kadar düşük olması da oldukça tehlikelidir. Bununla birlikte, ürik asidin düşük seviyeleri hipertansiyon ve diyabet gibi hastalıklara neden olabilir. Bunun yanı sıra kemoterapi ürik asit düzeylerini düşürebilir. Kemoterapi alan hastalarda ürik asit seviyelerinin düşük çıkması söz konusu olabilir. Ürik asit düşüklüğü ayrıca çinko gibi minerallerin vücutta eksikliği olması durumunda da ortaya çıkar.

Ürik Asit Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Düşük ya da yüksek ürik asit çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle yüksek ürik asit kadar düşük ürik asit vücut için tehlike arz edebilir. Ancak yüksek ürik asit vücutta ciddi şekilde kendini belli ederken düşük ürik asit bu kadar kendini belli etmeyebilir. Düşük ürik asidin başlıca belirtileri ise;

 • Eklem ve sırt ağrıları
 • Çok fazla su içmek ve sık idrara çıkmak
 • İştah kaybı
 • Yorgunluk ve depresyon
 • Yutma veya konuşma güçlüğü olarak sayılabilir.

Ürik Asit Yüksekliği Nedir?

Ürik asit vücutta bulunan ve atık sayılabilen bir maddedir. Bazen ürik asit eklemlerde ve dokularda birikerek vücudunuzda ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bununla birlikte, ürik asit bazı durumlarda kanda da birikebilir. Bu duruma ise hiperürisemi denir. Kanda çok fazla ürik asit birikmesi sonucunda, eklemlerde ve dokularda kristallerin oluşmasına neden olarak iltihaplanma ve gut semptomlarını ortaya çıkarır.

İlginizi Çekebilir  CK-MB Testi

Ürik Asit Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Yüksek ürik asidin vücutta birikmesi bazı belirtileri de beraberinde getirir. Yüksek ürik asidi fark etmek düşük ürik asitten daha fazla kendini hissettirir. Yüksek ürik asit belirtileri ise;

 • Hissedilen sıcak ve şiddetli eklem ağrıları
 • Sık tuvalete gitmek
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İdrarda hissedilen koku
 • İdrardan kan gelmesi
 • Ciddi sırt ağrıları olarak sayılabilir.

Ürik Asit Kaç Olursa Tehlikelidir?

Ürik asidin vücutta fazla şekilde birikmesi eklemlere ve dokuya zarar verebilecek bir hal almasına neden olabilir. Ürik asidi miligram (mg) ve kanı desilitre (dL) cinsinden ölçer. Vücutta kanın teste girmesi sonucunda tahlillerde mg/dL birimleri ürik asit seviyenizi belli eder.

Ürik asidin kadınlarda 6 mg/dL’nin üzerinde ise erkeklerde ise 7 mg/dL’nin üzerinde ise değerlerinizde bir anormallik söz konusudur. Ürik asidin kadınlarda 1.5 mg/dl’nin altında ise erkeklerde ise 2.5 mg/dl’nin altında ise normal sevilerde olmadığı anlamına gelir.

Ürik Asit Testi Fiyatları 2024

Doktorunuz şikâyetlerinize bağlı olarak sizden ürik asit kan testi ister. Bu test kamu ve özel sağlık kuruluşlarında yapılabilir. Kamu hastanelerinde bu testin yapımı ücretsiz iken özel sağlık kuruluşlarında Sağlık Bakanlığının belirlediği tarifeye göre fiyatlandırılır. Doktorunuz sizin tüm kan testlerinizi değerlendirmek için toplu olarak bu testten talep edebilir.

İster kamu kurumlarında isterse de özel sağlık kuruluşlarında bu testi yaptırmanız oldukça kolaydır. Test sonuçlarınız birkaç saat içinde çıktığından aynı gün değerlendirme almanız da söz konusu olabilir. Ürik asit testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz