Üriner Ultrason

Üriner Ultrason Nedir?

Üriner ultrason, üriner sistemde meydana gelen hastalıkların tespit edilebilmesi için uygulanır. Çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin herkeste bu hastalıkların ortaya çıkma ihtimali vardır. Ultrason yöntemi kapsamında sağlık sorunlarının kolay bir şekilde tespit edilmesi mümkün oluyor.

Üretra, böbrekler, idrar kesesi ve benzeri üriner sistem organları bu yöntem ile inceleniyor. İşlem sırasında hastanın acı ya da ağrı çekmesi söz konusu olmaz. Aynı zamanda üriner ultrason çekimi kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Sağlık açısından çok avantajlı bir işlemdir.

İdrar yollarında taş olması durumunda ultrason yöntemi ile tespit edilebiliyor. İdrar kesesinde herhangi bir sorun olup olmadığı gibi konularda değerlendirme yapılması sağlanır. Görüntüleme için radyasyon kullanılmasına gerek yoktur. Bu sayede herkesin güvenle yaptırması mümkün oluyor. Radyasyon olmaması çocuklar için de sakınca olmaması anlamına gelir. üriner sistem sorunlarına erken tanı koyma konusunda çok faydalıdır.

Üriner Ultrason Nasıl Çekilir?

Radyolojik görüntüleme yöntemleri arasında ultrason hem kolay hem de etkili bir yöntem olarak ön plana çıkıyor. Üriner sistem ultrasonu ise standart ultrason cihazları kullanılarak yapılan işlemlerden birisidir. Üriner ultrason çekilebilmesi için özel ya da zor bir hazırlık yapmaya gerek olmaz. Ancak belirtmek gerekir ki idrara sıkışık olma koşulu sağlanmalıdır.

Bu sayede daha net ve doğru görüntüler elde edilmesi mümkün oluyor. Karnın alt kısmından görüntü alınması gerekir. Hasta sırt üstü uzanır ve daha sonra görüntüleme bölgesine ultrason jeli kullanılır. Prob yardımıyla bölge üzerinde gezinme yapılır ve görüntü elde edilmesi sağlanır.

Böbrekler, idrar yolları ve kesesi için bu sayede görüntü elde edilebilir. Kanallarda kist, taş olması durumunda bu yöntem ile tespit edilir. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında görüntüleme yapılabilir.

İlginizi Çekebilir  Enteroklizis

Üriner Sistem Ultrason Neden Yapılır?

Günümüzde en fazla ortaya çıkan hastalıklar arasında üriner sistem hastalıkları gösterilebilir. Bu hastalıkların tespit edilmesinde ise ultrason yöntemleri kullanılır. Hastalıkların neden ortaya çıktığını öğrenmek ve detaylı görüntüleri incelemek amacıyla üriner ultrason çekimi yapılır. Pek çok nedenle işlem yapılması gerekebilir.

Örneğin diyabet hastalığı olanlarda ya da idrar tahlilinde kan görülmesi durumunda bu işlemin yapılması gerekebilir. Bunların yanı sıra karın ve kasık ağrısı yaşanması durumunda da test yapılması önemlidir. Yüksek tansiyon hastalıklarında ve böbrek hastalıklarında da ultrason görüntüleme yöntemi kullanılır.

Üriner sistem ultrasonunda radyasyon ya da X ışını kullanımı olmaz. Bu sayede de hem yetişkin hem de çocuklarda güvenli bir şekilde uygulanması mümkündür. İşlem kısa sürer ve son derece etkili bir yöntemdir. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında yapılarak hastalıklara erken tanı koyulması sağlanır.

Üriner Sistem Ultrason Nasıl Yapılır?

Üriner sistemin görüntülenmesinde ultrason yöntemi kullanılır. Bu yöntemde standart ultrason cihazı kullanılır ve işlem son derece kolay bir şekilde yapılır.

Aynı zamanda kısa sürede tamamlanan görüntüleme yöntemi güvenilir görüntüleme tetkikleri arasında yer alır. İşlem ağrısız bir şekilde yapıldığından dolayı anestezi uygulaması olmaz. Aynı zamanda üriner sistemin detaylı ve net bir şekilde görüntülenmesi için idrara sıkışık bir şekilde uygulama yapılır.

Görüntüleme için ilk olarak hastanın sırt üstü pozisyonda yatması gerekir. Daha sonra ise karın alt bölgesinde ultrason jeli adı verilen bir madde sürülür. Bu madde sürüldükten sonra ultrason probunun gezdirilmesi ile görüntü alımı gerçekleşir.

Belirtmek gerekir ki üriner ultrsaon sırasında hasta sabit bir şekilde uzanmalı ve hareket etmemelidir. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamıdna elde edilen görüntüler bilgisayar ekranına yansıtılır. Daha sonra elde edilen görüntüler uzman bir hekim tarafından incelenerek değerlendirilir.

İlginizi Çekebilir  Üst Batın Usg

Üriner Sistem Ultrason Nelere Bakılır?

Üriner sistem için görüntüleme yapılarak boşaltım sistemi organları incelenir. Kişinin boşaltım sistemi organlarında bir hastalık ya da enfeksiyon ortaya çıkarsa ultrason yöntemi sayesinde tespit edilir.

Vücutta çok önemli görevleri üstlenen boşaltım sistemi organları için görüntüleme yapmak oldukça yararlıdır. İdrara kanallarının kontrolü üriner ultrason yöntemiyle yapılır. İdrar kanallarında kist veya kitle ile taş olması durumunda bu sayede tespit edilir.

Böbreklerin durumunu incelemek amacıyla da kullanılır. Bu sayede böbreklerdeki sorunların teşhis edilmesinde de önemli rol oynar. Diyabet ya da böbrek yetmezliği hastalığına sahip olan kişilerde böbreklere bakmak amacıyla çok sık kullanılır.

Doktorlar tarafından profesyonel bir şekilde görüntüleme yapılır ve daha sonra değerlendirilir. Galenlab laboratuvar hizmetleri kapsamında üriner sistem organlarının net görüntülerini almak ve organları detaylı bir şekilde incelemek mümkün oluyor.

Üriner Sistem Ultrasonu Fiyatları 2024

Üriner sistem insan vücudunda boşaltım için önemli olan organları kapsar. Bu nedenle de herhangi bir hastalık olması durumunda erken tespit edilerek tedavi edilmesi önemlidir.

Boşaltım organlarının net bir şekilde görüntülenebilmesi için bu yöntemin kullanılması gerekir. Birçok sağlık kurumunda ultrason yöntemleri kullanılarak boşaltım sistemi görüntüleniyor. Hangi organın inceleneceğine ve yapılacak görüntülemenin kapsamına göre ultrason fiyatları değişir.

Bununla birlikte hastanın hizmet aldığı sağlık kuruluşunun fiyat politikası da farklı fiyatlara neden olur. Genel olarak üriner sistem ultrasonu fiyatları her hasta için uygun düzeylerde belirlenir. Görüntüleme kapsamı ne kadar büyük olursa fiyatlar da aynı şekilde artar.

Galenlab laboratuvar hizmetleri sitesinde bu işleme dair her türlü bilgi sunuluyor. Aynı zamanda üriner ultrason fiyatları gibi konularda da merak edilen sorular cevaplanıyor. Üriner sistem ultrasonu fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Defekografi