Uyuşturucu Madde Testi

Uyuşturucu Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uyuşturucu madde testi, madde alışkanlığının daha küçük yaş grubuna düşmesi ve bu zararlı alışkanlığın ne yazık ki daha yaygın hale gelmesi ile birlikte daha da fazla yapılmaya başlanan testlerden birisidir.

Maalesef ki; her geçen gün uyuşturucu madde kullanıcısı ve bu maddeler nedeni ile sağlığına ciddi zararlar veren hatta ölüme giden insanların sayısı artıyor. Bu noktada yapılan bu testler kişinin uyuşturucu ile olan münasebetini tam anlamı ile ölçen güvenilir testlerdir.

Uyuşturucu Madde Testi – Drug Test Nedir?

Kişinin madde kullanıp kullanmadığını anlayabilmek için yapılan bilimsel test yöntemine uyuşturucu madde testi ya da Drug test adı verilir.  Test sayesinde eğer kişi eroin, esrar, kokain gibi sağlığa son derece zararlı maddeler kullanıyor ise bu maddelerin tespiti yapılabilir.

İş başvurusu ve spor gibi alanlar için de zaman zaman uyuşturucu testi istenebileceği gibi kişiye karşı oluşan şüpheli durumlar karşısında da uyuşturucu testi talep edilebilir.

Uyuşturucu Testi Ne İçin Kullanılır?

Kişinin uyuşturucu madde testi kullanıp kullanmadığını anlamak için yapılan uyuşturucu madde testi; kan, vücut sıvısı, idrar ve saç gibi numuneler ile yapılabilir.

Öncelikle bazı iş yerlerinde personel alımı yapılırken tedbir amacı ile uyuşturucu testi sonuç raporu istenebilir. Bununla birlikte özellikle profesyonel sporcuların performans arttırıcı ve uyuşturucu madde kullanması kesinlikle yasaktır. Bu noktada gerekli görüldüğü takdirde profesyonel sporculardan da Drug testi talep edilebilir.

Neden Bir Madde Testine İhtiyacımız Var?

Kişinin madde kullanıp kullanmadığına dair şüphelerin ortadan kalmasını sağlayan tek bilimsel yöntem uyuşturucu testidir. Bazı aileler çocuklarının uyuşturucu madde kullandığından şüphe ettiğinde bu testi yaptırabilir.

Ayrıca polis soruşturması ya da cezai işlemler gibi durumlar neticesinde de hukuki olarak madde testi yaptırmak kişiler için zorunlu hale getirilebilir. Özellikle kişilerde davranış değişikliği ve davranış bozukluğu meydana geldiğinde madde testine ihtiyaç duyulabilir.

İlginizi Çekebilir  AMH Testi

Uyuşturucu Testi Sırasında Ne Olur?

Test yapılacak olan kişiden öncelikle saç, idrar, kan ya da vücut sıvısı gibi numuneler alınır. Bu numuneler laboratuvar ortamında detaylı olarak uzmanlar tarafından incelenir ve analiz edilir. Ancak sonuçların doğru çıkması için test öncesinde kişilerin verecekleri numuneye göre bazı hususlara uyması gerekir.

Örneği; saç numunesi verecek olan kişilerin saçları temiz olmalıdır. İdrar numunesi verecek olan kişiler ise ellerini steril ettikten sonra idrar numunesini temiz ve kuru bir kaba koyarak sağlık görevlisine teslim etmelidir.

Uyuşturucu Testi Hakkında Bilmem Gereken Başka Bir Şey Var mı?

Uyuşturucu testinin doğru ve güvenilir sonuçlar vermesi için kişinin belirtilen hususlara tam anlamı ile uyması gerekir. Eğer kişi ilaç kullanıyor ise ya da hastalıkları var ise tüm sağlığı hakkında uzman doktora detaylı bilgilendirme yapmalıdır.

Ayrıca test yaptıracak olan kişilerin test öncesinde haşhaş tohumu barındıran yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzak durması şarttır. Bu tohum değerlerin yüksek çıkmasına neden olabileceğinden uzmanların yanılmasına sebebiyet verebilir.

Uyuşturucu Vücuttan Kaç Günde ve Nasıl Atılır?

Uyuşturucu maddeler, herkesin bildiği gibi insan sağlığı açısından ciddi bir zarara neden olur. Bu maddeler vücuda alındıktan sonra bir süre vücutta kalır ve daha sonrasında vücuttan atılmaya başlar.

Vücuda alınan uyuşturucu maddeler, suda çözünmeyen maddeler olduğundan sadece idrar, dışkı ve ter yolu ile atılır. Maddenin vücuttan atılma süresi ise kişinin metabolizma ve bağışıklık sistemi özelliklerine göre değişkenlik arz eder.

İlgili Sağlık Konuları

İnsanların sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürmesini tamamen engelleyen ve insan sağlığına hem ciddi hem de kalıcı zararlar veren uyuşturucu maddelere yönelik yapılan uyuşturucu testi, öncelikle alanında uzman ve deneyimli kişiler tarafından organize bir şekilde yapılır.

İlginizi Çekebilir  E2-Estra Diol Testi

Madde bağımlılığı, kötüye kullanım ve bağımlılık en önemli ilgili sağlık konularıdır. Kişiye test yapılmadan önce mutlaka kişi ile etkili bir konuşma yapılarak kişiyi test ve tedavi konusunda telkin etmek gereklidir.

Teşhis ve Testler

Uyuşturucu madde denildiğinde akla birçok farklı kimyasal madde gelir. Bu maddeler hem insanların fiziksel sağlığına zarar verirken aynı zamanda ruh sağlığına yani psikolojisine de ciddi zararlar verir.

Bu nedenle de kişinin uyuşturucu madde bağımlılığı olup olmadığını anlamak için saç, kan ve idrar gibi numuneler ile uyuşturucu testi yapılır.

Uyuşturucu Kullanma Sorunu Olan Birinin Bazı Belirti ve Semptomları Nelerdir?

Uyuşturucu maddeye bağımlı olan kişilerde çok net bazı belirti ve semptomlar görülür. Öncelikle bu kişiler dış dünyadan soyutlanarak içine kapanır, çevresiyle uyumsuzluk yaşamaya başlar ve ailesi başta olmak üzere çevresindeki herkesten uzaklaşır.

Uyuşturucu kullanan kişilerde en çok görülen fiziksel belirtiler ise; bulantı, kusma, bağırsak problemleri ve karın ağrısıdır.

Madde Bağımlılığı

Madde bağımlılığı ne yazık ki her geçen gün daha da artmakla birlikte ciddi bir sorun haline gelmiştir. Kişileri hem fiziki hem de psikolojik olarak çökerten madde bağımlılığı, insanların sosyal hayattan tamamen kopmasına neden olabilir.

Stres, aile içinde yaşanan sorunlar ve cezai işlemler insanları madde bağımlılığına sürükleyen en önemli psikolojik durumlardır. Ayrıca arkadaş ortamı madde bağımlılığında doğrudan etkilidir. Bu nedenle uyuşturucu testi gerekli bir test değerini almıştır.

Uyuşturucu Testi Fiyatları 2024

Birçok kurum drug testi yapabilmektedir. Uyuşturucu testi fiyatları hakkında doğru ve kesin bilgiler alabilmek için en doğru adım testin yaptırılacağı sağlık merkezi ile birebir iletişime geçerek detaylı bilgi almaktır. Uyuşturucu testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Akdeniz Ateşi (FMF testi)