Valproik Asit Testi

Valproik Asit Testi Nedir?

Valproik asit testi epilepsi bipolar hastalığı tedavi etmek ve migren baş ağrılarını tespit amacıyla uzman doktor tarafından istenen testtir. Valproik asit testi, bir kan örneğinde valproik asit miktarını ölçer. Valproik asit, epilepsi, bipolar bozukluk ve belirli migren türlerini tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır.

Kanınızdaki valproik asit konsantrasyonunu belirlemek için uygulanır. Kan örneğinde bulunan valproik asit miktarını ölçmek ve izlemek için valproik asit test yapılır.

Valproik asitepileptik nöbetlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Bipolar duygu durum bozuklukları gibi psikiyatrik hastalıklar ve migrenin önlenmesinde kullanılır. Bu test kan aracılığı ile yapılır. Nörolojik durumlarda doktorunuz tarafından istenir ve buna bağlı olarak teşhis konulur. Oldukça kolay ve ağrısız bir testtir.

Valproik Asit Testi Nasıl Kullanılmaktadır?

Terapötik bir seviyeyi korumak ve toksisiteyi tespit etmek için kan yoluyla belirlenen bir testtir. Bir anlamda ilaç ölçümüdür. Bu ise TDM olarak bilinir. Kişinin nörolojik yapısına etkileri belirlenerek ilacın dozajı ayarlanır.

Tedavilerden sonuç alabilmek için valproik asit kan seviyeleri belirli bir aralıkta bulunmalıdır. Bu testin amacına da uygun aralık seviyesini korumaktır.

İşlem sırasında uzman genellikle kanı bir damardan alır. Test için kanın alınması sadece birkaç dakikalık zaman geçer. Test ağrılı ya da acılı bir işlem değildir. Standart kan alma prosedürlerine benzer.

Valproik Asit Test Hangi Durumlarda İstenmektedir?

Nöbet bozukluğu epilepsisi, bipolar bozukluğu tedavi etmek veya migren baş ağrılarını önlemeye yardımcı olmak için valproik asit testi istenir.

Epilepsi ve bipolar bozukluklar olarak da bilinen nöbetleri kontrol etmek için gereklidir. Ayrıca valproik migren üzerinde ciddi etkileri bulunur. Kişi bu rahatsızlıkların dışında farklı nörolojik ilaçlar almaya başladığında doktorunuz valproik asit tesi isteyebilir.

İlginizi Çekebilir  Potasyum Testi

Valproik Asit Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Kullandığınız ilaçtan gerekli verimi alabilmeniz için bu test doktorunuzun talebi üzerine sağlık kuruluşlarında yapılır. Bu testin amacı kullandığınız nörolojik ilacın dozajımı tespit etmektir. Bu nedenle testin doğru yapılması doğru sonuçlar aşınması için son derece önemlidir. Kan testleri genellikle aç karna yapılır.

Doktorunuzun özel bir talebi yoksa bu testi de aç karna yaptırmanız daha doğru olacaktır. Çünkü gün içerisinde alınan ilaçlar ya da gıdalar kandaki bir takım seviyeleri doğrudan etkiler ve verimli sonuçlar almanız söz konusu olmaz. Nörolojik bir sonuç ortaya çıkaracağından bu testin aç karna yapılması ayrıca önem taşır.

Valproik Asit Testi Sonucu Ne İfade Etmektedir?

Valproik asit, sinir sinyallerinin iletilmesinde rol oynayan bir maddenin aktifliğine doğrudan etki eder. Bu test ile düzenli aralıklarla doktorunuz ilaç seviyesini kontrol edip seviyeleri saptayabilir. Genellikle valproik asit düzeyi tedavi edici sınırlarda olmalıdır.

Dozunun artırılıp ya da azaltılması tamamen doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Dozun değişimi söz konusu olduğunda doktorunuz sizden valproik asit test ister ve duruma göre doz aşımına ya da azaltılması gibi durumlara karar verir.

Süreç İçerisinde Ekstra Olarak Bilinmesi Gereken Ne Var?

Valproik asit testi son derece güvenilir bir testtir. Aslında testin hiçbir yan etkisi yoktur. Burada riskler genellikle ilaç kullanıma bağlı olarak ortaya çıkar. İlaç kullanıma bağlı olarak karaciğer fonksiyonlarında sıkıntılar yaşanması söz konusu olabilir.

Ancak bu durum genellikle ilk 6 ay içerisinde belli olur. Hamilelik sürecinde kesinlikle önerilmez. Bu nedenle gevelik düşünüyorsanız tedavinizin tamamlanması olası olduğunda doktor kontrolünde böyle büyük bir sürece karar verin.

Valproik Asit Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Valproik asit kullanım süresi doktorunuz tarafından belirlenir. Eğer bu tableti kullanıyorsanız mutlaka doktor kontrolünde bırakmalısınız. Ayrıca bazı nörolojik durumlarda bu ilacı ömür boyu kullanmanız söz konusu olabilir. Bu süreç içerisinde doz miktarında artış ya da azalış söz konusu olabilir. Ancak epilepsi gibi rahatsızlıklarda bu ilacın kullanım süresi hayatınız boyunca olabilir.

İlginizi Çekebilir  CK-MB Testi

Valproik Asit Alımı Nasıl Olmalıdır?

Valproik asit eriyen bir ilaçtır. Bu nedenle tabletin yavaş yavaş suya bırakılması gerekir. İlaç kullanımı doktorunuz tarafından belirlenir. Yine de kullanım ile ilgili sorularınız varsa bu durumu doktorunuz ile paylaşabilirsiniz. Valproik asit test yapan doktorunuz testin sonucuna göre kullanım sıklığınızı da belirler.

Valproik Asit Ölçümü Ev Ortamında Yapılabilir Mi?

Sağlık oldukça önemli bir husustur. Valproik asit testi hastane ortamında yapılan bir test olduğundan ölçümün evde yapılması söz konusu değildir. Ayrıca kullanılan ilaç hayati bir öneme sahip olduğundan evde yapılmaya çalışılması son derece yanlıştır.

Bu tip rahatsızlıklar kesinlikle doktor kontrolünde izlenmelidir. Çünkü kullanacağınız ilaç belki de bir ömür size eşlik edecektir. Bu konuda kesinlikle doktor tavsiyelerine uymanız sağlığınız açısından büyük önem arz eder.

Valproik Asit Testi Fiyatları 2024

Valproik asit testi nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde büyük rol oynar. Kullanacağınız ilacın dozu bu test ile belirlenir. Bu testin fiyatı yaptıracağınız sağlık kuruluşunun belirlediği tarife üzerinden tespit edilir. Bu tip durumlarda öncelikli olarak doktorunuz ile görüşmeniz çok daha doğru olacaktır.

Çünkü doktorunuz sizden daha farklı testler de isteyerek maliyet konusunda farklı sonuçların çıkmasına neden olabilir. Özel bir test hazırlığına gerek yoktur. Bu test sıradan kan testleri gibi damardan alınarak yapılır. Kandaki değerler rahatsızlığınız hakkında doktorunuza ilgili ipuçlarını verir. Valproik asit testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.