VDRL Testi

VDRL Testi Nedir?

VDRL testi zührevi hastalıklar olarak da bilinen cinsel yolla bulaşan hastalıklar için yapılır. Tipik olarak frengi için bir tarama testidir. Frengiye neden olan bakterilerle temasa geçilmesi durumunda antikorları kontrol eder.

Yani bu test aslında bakterileri değil bakterilerden kaynaklı üreyen antikorların tespit edilmesini ve değerlendirilmesini içerir. Frengiye sebep olan bakteriler ağız veya genital bölgenin iç yüzeyine bulaşarak burada yer edinir. Bunun sonucunda ise frengi hastalığı meydana gelir.

VDRL için özel bir hazırlık yapmanız gerek yoktur. Hatta bu test çoğu zaman hamilelik sırasında rutin olarak da doktorun talebine göre de yapılabilir.

Diğer koşularda ise kişi cinsel yolla bulaşan hastalık belirtileri ve semptomları gösteriyorsa yapılır. Damar yoluyla alınan kan değerlerinde antikor ölçülerek VDRL yapılır. Kısaca VDRL test bir kan testidir.

VDRL Testi Nasıl Yapılır?

Test sıklıkla kan örneği kullanılarak yapılır. Çok nadir durumlarda ise omurilik sıvısı kullanılarak yapılır. Ancak ikinci seçenek çok gerekli durumlarda yapılır. Çoğunlukla çoğu doktor vdrl testi kan testi olarak ister. Testin hiçbir yan etkisi yoktur.

Rutin kan işlemlerinde küçük bir acı ya da yanma hissi yaşayabilirsiniz. Ayrıca hafif şişlik ve kan alınan yerde morluk olması sıradan bir yan etkidir. Alınan bu kan örneği laboratuvara gönderilerek frengiye sebep olan durumun olup olmadığını tespit eden sonucu ortaya çıkartır. Doktorunuz değerleriniz kontrol eder ve teşhis de bulunur.

VDRL Testi Nerede Yapılır?

Frengi rahatsızlığı tedavi edilebilir hastalıktır. Eğer frenginin belirtilerinin sizde var olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bunun için öncelikle doktorunuzla görüşmeniz gerekecektir.

Bunun yanı sıra doktorunuz muayenesini gerçekleştirdikten sonra gerek gördüğü durumda sizden VDRL testi ister. Bu test bir sağlık kuruluşunda laboratuvar ortamında yapılır.

İlginizi Çekebilir  Nipt Testi

VDRL Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

VDRL testi kan yoluyla yapılan bir testtir. Bu nedenle ilk olarak damardan kan alınarak test yapılır. Test sırasında aç karna olmanız sağlıklı sonuçlar için oldukça önemlidir. Bunun nedeni de kan testlerinin neredeyse tümünün aç karna yapılmasıdır.

Aç karna yapılan kan testleri çok daha sağlıklı sonuçlar verir. Frengi taraması hem belirtilerin olması hem de hamilelik öncesi kişilerden istenebilir. Sağlıklı sonuçlar almak için uzmanınızdan tavsiyelerine mutlaka uymalısınız.

VDRL Testi Güvenilirliği Nedir?

VDRL testher zaman doğru sonuç vermeyebilir. Bazı durumlarda da sonuçlar pozitif çıkabilir. Elbette tam anlamı ile frengi olduğunu kanıtlamaz. Ancak bunun yanı sıra bazı testlerin de yapılması gerekebilir. Bazı koşullarda pozitif çıkması söz konusu olabilir. Böyle bir durumda başka şikâyetleri de göz önünde bulundurmak çok daha doğru bir anlayış olacaktır.

VDRL Testi Pozitif Çıkarsa Ne Anlama Gelir?

Pozitif bir test sonucu bu rahatsızlığı yaşadığınız anlamına gelir. Test pozitifse, bir sonraki adım doktorunuzun önerdiği FTA-ABS testi yaptırmaktır. Eğer bu testiniz de pozitif çıkarsa mutlaka doktorunuzun önerilerini dikkate alarak tedaviye başlamalısınız. Tüm bu işlemlerden sonra yapılması gereken son adım ise tedavinin yürütülmesidir.

Pozitif bir sonuç anormaldir. Yani frengi rahatsızlığına yakalandığınızı gösterir. Testinizin pozitif çıkması durumunda doktorunuz sizden birkaç test daha isteyebilir. Çünkü bazı durumlarda VDRL testi doğru sonucu vermeyebilir. Altında yatan başka bir rahatsızlık bu testin pozitif çıkmasına neden olabilir.

VDRL Testi Yalancı Pozitifliği Hangi Durumlarda Olur?

Frengi kapsamlı ve bir dizi test sonucunda tespit edilir. Yani VDRL test pozitif olsa bile bu durum teşhis için yeterli değildir. Tek bir test frengiyi kesin olarak teşhis edemez. VDRL testinin kronik karaciğer hastalığında, akut ateşli hastalığında, hamilelikte pozitif sonuç vermesi olasıdır. Ayrıca hastalığında başında ya da ilerlemesi durumunda da sonucun negatif olması söz konusu olabilir.

İlginizi Çekebilir  C-Peptid Testi

Böyle bir rahatsızlıktan şüpheniz varsa mutlaka doktorunuz ile görüşmeli ve doktorunuzun talimatlarını yerine getirmelisiniz. Zaten frengi teşhisi tek bir değişkene bağlı değildir. Bu konuda kapsamlı bir taramaya girmeniz sağlıklı sonuçlar için çok daha iyi bir sonuç verecektir.

VDRL Testi Pozitif Olan Hastalar Nasıl Tedavi Edilir?

Frengi tıp dilinde taklitçi bir hastalık diye bilinir. Bu nedenle teşhis son derece önemlidir. VDRL, olası bir tanı koymak için yapılan testlerden sadece biridir. Tüm testler yapılıp sonucunuzun tamamen pozitif olduğu anlaşılırsa hemen kapsamlı bir tedavi yöntemine gidilir.

Çünkü frengi aşama aşama ilerleyen bir hastalıktır. Son evresinde ağır sonuçlar ortaya çıkarabilir. İlk olarak doktorunuz teşhisi koyduktan sonra penisilin diye bilinen ilaç ile tedavi yöntemine başlar.

Doktorunuz hemen ilaç tedavisi ile hastalığın ilerlemesini engelleyip daha sonra sonuca ulaşmanız için bir dizi tedavi uygulayacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki bu rahatsızlık tedavi edilmeyen bir hastalık değildir. Bu nedenle soğukkanlı olmalı ve tedavi sürecini başlatmalısınız.

VDRL Testi Fiyatları 2024

VDRL testi fiyatı gideceğiniz sağlık kuruluşunun belirlediği tarife üzerinden değerlendirilir. Bunun için test yaptırmadan önce sağlık kurumundan genel bir bilgi almanız sizin için daha doğru olacaktır. Yapılan testler tamamen sizin sağlığınız için gerekli olan oldukça önemli testlerdir.

Doktorunuzun ciddi şüpheleri yoksa sizden bu tip testleri istemez. Bunun bilincinde olarak sizden istenen testleri eksiksiz yaptırmanız gerekmektedir. Maliyet zaten size önceden bildirilir. Eğer size önceden bilgi verilmezse siz test öncesi sorumlu kişilerden bilgi alabilirsiniz. Vdrl testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.