Vitamin D Testi

Vitamin D Testi Neden Önemlidir?

Vitamin d testi, insan sağlığı hakkında önemli bilgiler veren testlerden birisidir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek ve organların işlevlerini düzenli şekilde yerine getirebilmesi için vücutta birçok vitamine ihtiyaç duyulur. Bu vitaminlerden birisi de D vitaminidir. D vitamini vücutta depolanabilen ve yağ içerisine çözünen vitamin türüdür.

Her ne kadar vücutta depolanıyor olsa da mutlaka D vitamini takviyesini vücuda alarak depoları tüketmemek gereklidir. Bu nedenle de vücuttaki D vitamini oranını ölçmek için uzmanlar düzenli olarak vitamin d testi yaptırılmasını tavsiye ederler.

Vitamin D Testi Nedir?

Hem çocuklar hem de yetişkinler için önemli bir vitamin grubu olan D vitamini, özellikle diş ve kemik gelişimi için büyük önem taşır. Vitamin D testi ise vücuttaki D vitamini rezervlerinin ne kadar olduğunu ölçmek için kullanılan bir test türüdür. Yapımı son derece kolay ve hızlıdır.

Vücutta yeterli oranda D vitamini olduğunda vücut kalsiyum kaybetme. Özellikle D3 ve D2 vitamin türleri kemik ve diş yapılarının kuvvetlenmesi açısından son derece önemli ve gereklidir.

Vitamin D Testi Nasıl Yapılır?

Sadece az miktarda kan numunesi ile yapılabilen vitamin d testi yapılmadan önce hastanın kolundan ince bir iğne ile damar yolu açılır ve bu damar yolundan az miktarda kan numunesi alınır. Test için numune vermek sadece 2 ila 5 dakika kadar kısa sürer.

Hastanın damar yolundan alınan kan numunesi laboratuara gönderilir ve laboratuar ortamında teknolojik ekipmanlar sayesinde ayrıntılı olarak analiz edilir. Böylece kan değerlerine göre vücutta D vitamini seviyesini görmek mümkün hale gelir.

Vitamin D Testi Neden Yapılır?

Vücutta D vitamini eksik olduğunda bu eksiklikten öncelikle bağışıklık sistemi olumsuz yönde etkilenir. Ardından beraberinde birçok sağlık sorunu meydana gelmeye başlar.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasının yanı sıra saçlarda dökülme, tırnak kırılması ve diş yapısında zayıflık gibi tüm şikâyetler beraberinde vitamin d testi gerekliliğini getirir.

İlginizi Çekebilir  FSH Testi

Hasta bu ve benzeri şikâyetler ile uzman doktora başvurduğunda doktor, kan tahlili isteyerek kandaki D vitamini oranını görmek isteyecektir. Basit bir kan tahlili sonucunda birçok değer ortaya çıkar. Bu kan değerlerinden birisi de kandaki D vitamini değeridir.

D vitamin Testi Nerede Yapılır?

Sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürebilmek için insan vücudu birçok vitamin ve protein gibi maddelere ihtiyaç duyar. Tıpkı protein türleri gibi vitamin türleri de sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşır. Hızlı bir şekilde vitamin d testi yaptırarak D vitamini eksikliğinizin olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Günümüzde çok sık tercih edilen bu testi hem özel hem de devlet hastanelerinde yaptırmanız mümkündür. Basit bir kan numunesi ile yapılan bir test olduğundan kan numunesi vererek hastanelerde, aile hekimliklerinde ya da laboratuarlarda yaptırmak mümkündür.

Vitamin D Kaç Olmalı?

Kan numunesi vererek çok basit ve hızlı şekilde kanınızdaki D vitamini oranını ölçtürebilirsiniz. Besinler yolu ile vücuda alınabilen D vitamini, yağlar yardımı ile vücutta depolanır ve vücut ihtiyaç duydukça kullanır. Ancak vücutta yetersiz D vitamini olduğunda bir takım sağlık sorunları baş göstermeye başlar.

Kan tahlili sonucunda uzman doktorlar sağlıklı bir insan vücudunda D vitamini değerlerinin belirli bir seviyede olmasını bekler. Sonuçlarda çıkan değerler olması gerekenin altında ya da üstünde olur ise bu değerler birçok sağlık sorununa neden olur. Dolayısıyla da D vitamini testi sonucunda D vitamini değeri;

Yetişkinlerde 50-70 NG/ML arasında,

Çocuklarda ise 20- 30 NG/ML arasında olması gereklidir. Bu değerler bireyin yeterli D vitaminine sahip olduğuna işaret eder.

D vitamin Testi Kaç Saatte Çıkar?

D vitamini testini yaptırmak kolay olmakla birlikte aynı zamanda sonucu hızlı çıkan testlerden birisidir. Kan tahlili; rutin ve temel tahlillerin başında gelirken siz bir tüp kan verdiğinizde bu numunenin analiz edilmesi sonucunda uzman doktorlar bu sonuçlar ile sağlığınıza dair birçok ipuçlarına ulaşabilir. Bu ipuçlarından birisi de D vitamini değerleridir.

İlginizi Çekebilir  APTT Testi

D vitamini testi sonuçlarının çıkış süreci testin yapılacağı sağlık kuruluşuna ve teknolojisine göre farklılık gösterse de ortalama olarak sonuçlar 1 gün içinde çıkar.

D Vitamin Eksikliği Testi Neden İstenir?

D vitamini insan vücudunun sağlıklı olabilmesi için son derece önemlidir. Vücutta D vitamini eksik olduğu takdirde öncelikle kemik erimesi başta olmak üzere sırt ağrısı, saç dökülmesi ve geçmek bilmeyen yorgunluk gibi şikâyetler oluşmaya başlar.

Hastalar bu şikâyetler ile doktora başvurduğunda o halde doktorlar genel kan tahlili ve vitamin d testi yapılmasını ister. Böylece vücuttaki D vitamini değerleri ölçülere şikâyetlerin nedenleri de saptanmış olur. Kısacası; bu şikâyetler uzmanların D vitamini eksikliği testi istemelerinin temel nedenidir.

Vitamin D Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücudun günlük ihtiyaç duyduğu D vitamini, besinler yolu ile kolaylıkla alınabilir. Yumurta sarısı, portakal suyu, mantar, süt, yoğurt, havuç, brokoli gibi besinler D vitamini açısından son derece zengin besinlerdir.

Özellikle yaz aylarında en önemli D vitamini kaynağı ise güneştir. Bu nedenle de güneşin tepede olduğu öğlen saatlerinde olmamak şartı ile güneşlenmek de D vitamini eksikliğini giderir.

Vitamin D Testi Fiyatları 2024

D vitamini testinin ücretleri testin yapılacağı kuruma ve testi yapacak olan uzman doktora göre değişiklik arz eder. Vitamin D testi fiyatlarını öğrenebilmek için testi yaptıracağınız kurum ile iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır. Vitamin d testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.