Y Kromozom Testi

Y Kromozom Testi Nedir?

Y kromozom testi yeni doğacak olan bir bebekte cinsiyeti belirleyecek olan en önemli faktördür. Biyoloji dilinde ve kadınların yaratışlarından gelen kadınlarda XX kromozomu var iken erkeklerde ise XY kromozomu hâkimdir.

Çocuk cinsiyetini belirleyen ise bu kromozomlardır. Anneden X kromozomu alan çocuklar babadan gelecek kromozoma göre cinsiyeti belirlenir.

Eğer babadan x Kromozomu gelir ise çocuğun cinsiyeti kız olup y kromozomu gelirse de cinsiyet erkek olarak karşımıza çıkar. Düzenli cinsel ilişki içerisinde bulunan kişilerin bir yıl içerisinde hamileliğine dair bir haber alamasa gerekli test ve muayene işlemi olması gerekir.

Bununla birlikte y kromozom testide kişide bulunan sorunu belirleyen en önemli faktörlerden birisidir. Erkeklerde bulunan erkek bebek olmayı sağlayan y kromozomda bir sorun veya bir eksiklik var ise gebelik oluşumunu engelleyebilir.

Erkeklerde olan bu sperm oluşumunda y kromozomun etkisi olduğu için bu kromozomda çıkan sorunlarda gebelik ve kısırlık gibi sorunlara neden olmaktadır.  Bununla birlikte sperm sayısındaki azalma ise azospermik veya oligospermik gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda da y kromozoma incelenir ve sorun tespiti yapılır.

Kromozom Testi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde bulunan sperm üretimini sağlayan genler y kromozomu üzerinde bulunan azf bölümü üzerinde yer aldığı için kişiye y kromozom testi ve muayenesi yapılarak kişide bulunan sorun bulmaya çalışılır.

Bununla birlikte y kromozomu üzerinde bulunan kollarda yer alan a b c bölgeleri bulunan genlerin incelemesi yapılarak bu doğrultuda işlemler gerçekleştirilir. Bu üç bölgede bulunan gen hasarı veya gen eksikliği mevcut ise gerekli teşhis konulabilir.

Bütün bu işlemler meni üzerinde yapılırken sperm izleme işlemidir. Menü üzerinde bulunan sperm varlığı ve sperm yapısı incelenerek uzman kişiler tarafından gerekli testler yapılmaktadır. Erkekten alınan ve kanda yapılan bu incelemeler sonucunda y kromozom testi işlemi gerçekleştirilir.

İlginizi Çekebilir  MTHFR Testi

Laboratuvar ortamında yapılan ve sperm oluşumunda sayısal ve yapısal bozuklukların tespitinde önemli sonuçlar ortaya çıkabilir. Cinsiyetin belirlenmesinde en etkili kromozom olan y kromozomu  mikrodelesyon  kısırlık oluşumuna neden olacaktır.

Bununla birlikte kısırlık testinde öncelikle ürolojik muayene yapılır daha sonra ise hormonların analiz edimi gerçekleşir. Daha sonra ise kromozom analizi ve y kromozomu mikrodelesyon,  testis ultrasonografisi işlemi gerçekleştirilir.

Kromozom Testi Neden Yapılır?

Erkeklerde sperm sayısı görünmüyor veya beş milyon altına düşmüş ise bunun sebebi y kromozom eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bunun için kişiye y kromozom testi yapılır ve sorunun nedeni bulunmaya çalışılır. Eksik olan bölgeye göre kişide farklı şekillerde sorunlar ortaya çıkabilir.  Bununla birlikte kısmı veya tamamen gen eksikliği sorunu ortaya çıkabilir.

C bölgesindeki noksanlıkta sperm elde etme olasılığı yüksek iken a ve b bölgelerinde bulunan gen eksikliği daha az sayıdadır. Kadınlarda hamilelik oranını yüzde yirmi şekline etkileyen sperm azlığı erkekte bulunan y kromozom eksikliğinde kaynaklanan bir problemdir. Bu genetik testler ise erkeklerde sperm azlığı veya yok olması durumunda yapılan bir işlemdir.

Y Kromozom Analizi Ne Zaman Yapılır?

Y karomuzlar erkeklerde sperm oluşumuna katkı sağlarken bununla birlikte doğacak olan çocuğun erkek olmasında etkili bir kromozomdur. Y kromozomunda eğer bir eksiklik var ise doğacak olan çocukta da bu sorun aynı şekilde devam etmektedir.

Y kromozom testi kişinin düzenli cinsel ilişkisine rağmen bir yıl içinde herhangi bir gebelik gelişmedi ise yapılan bir testtir. Kan örnekleri üzerinden yapılan y kromozom testinde herhangi bir sorun çıkar ise tedavi edilerek kişi sağlığına kavuşturulur.

Y Kromozom Testi Kaç Günde Çıkar?

Kişilere uygulanan Y kromozom testleri erkeklerden alınan kan örnekleri ile yapılan bir işlemdir. Bu testin raporlama süresi on beş veya yirmi gün arasında değişiklik göstermektedir. Y kromozom testi için aç veya tok olmak fark etmemektedir.

İlginizi Çekebilir  Kültür Antibiyogram Testi

Bununla birlikte kısırlık olmaya neden olan sorunlardan başlıca olanı y kromozomlar ilk olarak bin dokuz yüz yetmiş altı yılında açıklık bulmuştur. Doktorların yapmış olduğu PCR testi ile birlikte y kromozomu üzerinde bulunan genler detaylı bir şekilde incelenmesi sağlamıştır.

Y kromozomunda sperm üretimini sağlayan AZF bölgesel olarak incelenmiş ve bununla birlikte meydana gelen sorunlar sonuçları ile birlikte meydana çıkmıştır. Azospermik tanığı konulan erkekler mutlaka y kromozomu testi yapıldıktan sonra değerlendirmeye alınır. Bu değerlendirmeye alınan kişide çıkan soruna göre belirli bir uygulama uygulanır.

Y Kromozom Testi Sonucu Nasıl Yorumlanır?

Raporlama işlemi bittikten sonra doktor rapora göre belirli bir yorum yapar. Bölgeler incelenerek oluşan sorunlar veya eksikler hakkında bilgi sahibi olunur. Y kromozom testi ile birlikte sperm üretiminin kapasitesi ortaya konmuş olur.

Y Kromozom Testi Fiyatları 2024

Y kromozom testi son derece önemli bir testtir. Bu testi olacak kişilerin merak ettiği bir konu ise fiyattır. Y kromozomu olacak kişiler öncelikle detaylı ve kapsamlı bir araştırma yaparak tecrübeli ve deneyimli bir doktor adayı bulması gerekir.

Aksi takdirde kişi tedavisinden istenilen sonucu alamayabilir. İstenilen özelliklere sahip doktor adayı bulunduktan sonra en uygun fiyat garantisi sunan klinik veya doktor tercihi yapılarak en güzel şekilde tedavinizi tamamlayabilirsiniz.

En iyi doktor tercihi ve en uygun fiyat ile birlikte y kromozom testi ile son derece kaliteli bir tedavi olmuş olursunuz. Y kromozom testi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.